AMD lansiral profesionalne kartice Radeon Pro W5700

Jurij Kristan

20. nov 2019 ob 10:37:57

Pri AMDju so najnovejšo arhitekturo Navi naposled splovili še v različici za grafične delovne postaje: kartica se imenuje Radeon Pro W5700 in je glede na prejšnje profesionalne izvedenke vsaj na videz bližje običajnim radeonom.

Profesionalne grafične naloge imajo kanček drugačne zahteve kot igričarjenje - v grobem terjajo večjo natančnost in zanesljivost pri obdelavi kompleksnejše geometrije. Toda časi, ko so kartice FirePro in Quadro z desetkratnikom cene potrošnih ždele v vsem od izrisovalnih farm za animirane filme do simulatorjev vremena, so za nami. Preračunavanju so danes namenjene ločene veje mašinerije (GPGPU), medtem ko CAD ne zahteva več najnovejših krikov tehnologije. Vse več delovnih postaj je namesto tega usmerjenih v navidezno resničnost in realnočasovno vizualizacijo. Vsaj tako ocenjujejo pri AMDju in so posledično svojo prvo profesionalno kartico na osnovi arhitekture Navi napravili s precej "normalnimi" specifikacijami.

Radeon Pro W5700 je že poimensko blizu igričarskim, saj so se v družbi odločili za bolj usklajeno poimenovalno shemo. Tudi v drobovju je kartica na las podobna RXu 5700, z enakim številom senčilnikov in količino pomnilnika, ob malo višjem taktu, kar je smiselno glede na kvalitetnejši silicij. Nasploh preseneča samo 8 GB Rama, ki je brez funkcije ECC. AMD se pri razlikovanju od starejše serije v splošnem opira na novosti arhitekturne sheme RDNA, 7-nanometrski proizvodni proces ter vodilo PCIe 4.0, kar pomeni že znano okrog 40-odstotno povišanje učinka na urin cikel, kot pri potrošnih karticah. Šestega od izhodov DisplayPort je obenem zamenjal USB-C (v konfiguraciji VirtualLink) za sprego z VR očali. Z 800 dolarji (brez davka) je W5700 seveda občutno dražji od RXa 5700, toda pri tovrstnem izdelku vsaj toliko kot sam hardver štejejo tudi programje, podpora in zagotavljanje kvalitete.

Ob robu je AMD izdal še enega člana mobilnih igričarskih GPUjev, Radeona RX 5300M, in ultrapoceni dvojedrni procesor Athlon 3000G z vgrajeno grafiko Vega 3 za dobrega petdesetaka.