Kitajsko vohunjenje v ZDA ima ozadje. Američane same.

Dare Hriberšek

9. nov 2019 ob 21:12:10

Več kot desetletje je newyorško podjetje Aventura zveznim organom, med drugim tudi vojski, prodajalo varnostno opremo, ki naj bi bila domačega izvora, a se je izkazalo, da izvira s Kitajske. Šlo je za kamere, detektorje kovin in podobne izdelke, ki so bili večinoma kar dobro zamaskirani pod znamko "made in America", v zadnjem desetletju pa so jih zvezni organi pri Aventuri nakupili za okroglih 20 milijonov dolarjev. Vodstvo podjetja je šlo celo tako daleč, da je leta 2016 vladi poslalo pismo, v katerem je 12 svojih konkurentov obtožilo, da prodajajo kitajsko blago. Leta 2018 pa so katarskemu distributerju, ki je zahteval potrdilo, da so stvari zares izdelane v ZDA, v dokaz poslali fotografijo svoje domnevne proizvodnje v New Yorku, v resnici pa je šlo za posnetek kitajske tovarne.

Niso pa bili ves čas tako vestni. Eden od uporabnikov je v preteklosti dobil navodila za uporabo v kitajskem jeziku, uslužbenec vojnega letalstva pa je na zaslonu svoje telesne kamere presenečen ugledal kitajske pismenke. Vse se je razkrilo, ko je mornarica pri Aventuri naročila 13.500 kamer za nočno opazovanje; eno od kamer so namreč prestregli na letališču JFK, ko je prispela s Kitajske, jo diskretno označili ter goljufom tako prišli na sled.

Med kasnejšo preiskavo so v firmwaru kamer našli tri logotipe: tistega od vojnega letalstva, pa kitajskega podjetja, ki je kamere izdelalo ter celo kitajskega ministrstva za javno varnost. Forenziki so še odkrili, da so bili logotipi na kamere naloženi istočasno, v eni od kitajskih časovnih con.

FBI je pred dnevi aretiral šesterico lastnikov podjetja, ki jih čaka sojenje za goljufijo in še nekaj drugih kaznivih dejanj.