Sodišče Evropske unije: Facebooku je moč odrediti izbris nezakonitih vsebin

Dare Hriberšek

3. okt 2019 ob 13:58:03

Sodišče Evropske unije (ECJ) je danes odločilo, da lahko sodišča v EU Facebooku in drugim ponudnikom sorodnih platform odredijo globalni izbris uporabniških komentarjev, če so ti prepoznani kot nezakoniti. ECJ je odločalo v zvezi s primerom nekdanje poslanke Zelenih Avstrijskega spodnjega doma Eve Glawischnig-Piesczek, ki je Facebook tožila pred avstrijskim sodiščem in zahtevala izbris komentarja, ki je bil po njenem mnenju žaljiv za njen ugled. Objava, pod katero se je komentar nahajal, je bila vidna vsem uporabnikom Facebooka.

ECJ v obrazložitvi, v kateri interpretira določbe Direktive o elektronskem poslovanju, pravi, da: "Pravo EU ne varuje ponudnika, kot je Facebook pred zahtevo pa umiku identičnih, v določenih primerih pa tudi samo podobnih komentarjev, če so ti bili poprej spoznani za nezakonite. Še več, pravo EU tudi ne izključuje, da taka zahteva, skladno z določbami mednarodnega prava, učinkuje po vsem svetu."

Skratka, odločba še pravi, da mora biti sporni material odstranjen ne le v matični državi, pač pa povsod po svetu. Kar pa utegne naleteti na kopico problemov, saj vse kar je žaljivo v EU, morda ni žaljivo v kateri od tretjih držav. Facebook se je doslej pred tovrstnim globalnim ukrepanjem branil z argumentom, da bi na ta način odločitev sodišča ene same države vplivala na pravico do svobode govora povsod po svetu. Je pa sodišče obenem še zapisalo, da Facebook ni dolžan aktivno spremljati pojavljanja takih vsebin, pač pa se le odzivati na poslane zahtevke sodišč.

Pa še pojasnilo za tiste, ki se sprašujete, kakšna je razlika med nedavno odločitvijo ECJ o pravici do pozabe - katere učinkovanje je sodišče omejilo le na ozemlje držav članic EU - in današnjo, ki učinkuje globalno. Razlika je v tem, da je o žaljivosti komentarja o Evi Glawischnig-Piesczek, pred tem že razsodilo avstrijsko sodišče, medtem, ko zahtevke glede pravice do pozabe lahko pošiljamo običajni državljani, o njih pa odloča ponudnik platforme.