Na obisk našega osončja prihaja medzvezdni komet

Dare Hriberšek

12. sep 2019 ob 20:36:07

Komet je 30. avgusta skozi doma izdelan teleskop prvi opazil amaterski ukrajinski astronom Genadij Borisov, gre pa za drugi nam znani objekt, ki nas je obiskal onkraj meja našega osončja. Prvi je bil Oumuamua, kak kilometer dolg in največ 167 metrov širok asteroid, ki pa smo ga leta 2017 zapazili šele, ko je že obšel Sonce, skratka tik pred odhodom nazaj v neznano. C/2019 Q4 je še v fazi približevanja, najbližjo točko Soncu naj bi dosegel 10. decembra, zato se znanstvenikom ponuja imenitna priložnost, da ga podrobneje proučijo. Komet je najprej dobil interno ime gb00234, včeraj pa so ga uradno preimenovali v C/2019 Q4 (Borisov).

Ne, nevarnosti, da bi komet trčil z Zemljo, ni. Po prvih ugotovitvah - te po samo 12. dneh opazovanje še ne morejo biti stoodstotne - leti s hitrostjo okoli 30 km/s po hiperbolični trajektoriji, pomeni, da njegova pot ni vezana na gravitacijski potencial našega Sonca. Po prvih opazovanjih znaša ekscentričnost njegove tirnice (torej koliko ta odstopa od pravilnega kroga, čigar ekscentričnost znaša nič), 3,2, kar že pomeni močno hiperbolično tirnico.

Da gre za komet, nakazujejo prve fotografije, saj ga obdaja komaj vidna koma (megličast plinski ovoj, ki obdaja kometovo jedro) in, da ima tudi nekaj repa. Oumuamua je bil denimo brez obojega. C/2019 Q4 je očitno tudi precej večji, saj naj bi njegov premer po prvih ocenah znašal 10 kilometrov ali celo več.