Odkrili prvi komet ali asteroid, ki prihaja izven Osončja

Matej Huš

29. okt 2017 ob 00:10:14

Po našem Osončju leti na milijone večjih in manjših kosov vesoljskega prahu, a kamen, ki ga je NASA odkrila s teleskopom Pan-STARRS 1 na Havajih, si zasluži posebno omembo. Približno štiristo metrov velik predmet z oznako A/2017 U1 je prvo opaženo vesoljsko telo, ki je v Osončje priletelo iz medzvezdnega prostora in se bo tja tudi vrnilo. Ostali kometi se načeloma vračajo, čeprav imajo lahko zelo dolge obhodne čase. Odkriti predmet, ki je od drugod, seveda ni nič pretresljivega, je pa prvikrat, da smo tak objekt dejansko opazili. Doslej smo le vedeli, da verjetno obstajajo bežni obiskovalci našega Osončja, ki po enem krogu mimo Sonca odletijo tja, od koder so prispeli.

Paul Chodas, vodja Centra za opazovanje bližnjih objektov pri Jet Propulsion Laboratory v NASI je povedal, da je to trenutek, ki so ga nestrpno čakali več desetletij. Že zelo dolgo so predvidevali, da obstajajo zablodeli asteroidi in kometi, ki se kot vagabundi selijo med zvezdami, a jih niso našli. Nekaj objektov je seveda že zapustilo naše Osončje, a to zato, ker so njihove orbite destabilizirali plinski orjaki. Prva opazovanja in izračuni pa kažejo, da ima A/2017 U1 hiperbolično orbito od samega začetka orbito.

Ni pa še čisto jasno, ali je A/2017 U1 komet ali kaj drugega. Sprva so ga označili kot komet, a so kasnejša opazovanja pokazala, da nima klasičnega repa, zato so ga preimenovali. Toda nekateri kometi tudi nimajo repa. Kakorkoli, A/2017 U1 je priletel pravokotno na ekliptiko (ravnino, v katero krožijo planeti okrog Sonca), jo sekal 2. septembra bliže Sonca, kot je Merkur, se Soncu še nekoliko približal, nato pa odbrzel proč. Najbliže Zemlji je bil 14. oktobra, in sicer na razdalji 24 milijonov kilometrov (do Sonca jih imamo 150 milijonov).