Nemška elektrificirana avtocesta tri mesece pozneje

Matej Huš

5. avg 2019 ob 22:23:28

Pred tremi meseci so v Nemčiji elektrificirali del avtoceste A5, ki ima skrajno desni pas namenjen za vožnjo hibridnih tovornjakov. Gre za pet kilometrov dolg odsek med krajema Langen in Weiterstadt. Tri mesece pozneje se tam le redko pelje električni tovornjak, a se bo frekvenca v prihodnjih letih povečala, obljubljajo.

Trenutno namreč vozi le en hibridni tovornjak, ki se dvakrat dnevno pelje po tem pasu. Drugi naj bi začel voziti jeseni, tretji pa v začetku prihodnjega leta. Do leta 2022 naj bi jih bilo pet. Gre za tovornjake, ki jih izdeluje švedska Scania in jih bo na tem odseku testiralo pet različnih prevoznikov. Tiskovna predstavnica organizacije Hessen Mobil, ki vodi pilotni projekt, poudarja, da gre še vedno za preizkusno fazo in ne za redne linije. Sredi prihodnjega leta pričakujemo prve analize, kako učinkovit je projekt, in tedaj bo tudi prihodnost jasnejša.

Na papirju zamisel ni slaba. Hibridni tovornjaki imajo baterije, na katere vozijo po stranskih ulicah, medtem ko se na avtocesti te baterije polnijo. Če se slučajno izpraznijo, pa lahko še vedno tečejo na dizelski motor. Prvi poizkusi, ki so se začeli maja, kažejo, da je to prava pot. Vozniki so navdušeni nad tihostjo teka elektromotorjev, vozila pa so tudi okolju prijaznejša. Scania je za nemške preizkuse izdelala 15 takšnih hibridnih tovornjakov, ki jih bodo testirali tudi na drugih odsekih. S tem želijo zbrati čim več podatkov, ki jih bodo potrebovali pri morebitni razširitvi sistema po celotni državi. To ne bo konkurenca železniškemu prometu, temveč njegova dopolnitev.

Gradnja električnega odseka je stala 14,6 milijona evrov ali 2,9 milijona evrov na kilometer. Po ocenah nemškega ministrstva za okolje ima potencial za elektrifikacijo okrog 1000 kilometrov nemških avtocest, kjer bi cena dosegla milijon evrov na kilometer, skupno torej milijardo evrov (ali dva).