Google polaga svoj tretji podmorski kabel
Matej Huš
29. jun 2019 ob 13:01:57
Minili so dnevi, ko so podmorske optične kable polagale države in veliki državni telekomunikacijski operaterji, ki so na tak način gradili hrbtenico svetovnega interneta. Sedaj to počno tudi podjetja, kot je Google. Letos aprila je začel delovati prvi podmorski kabel, ki je bil v celoti zasebno financiran. Dobrih 10.000 kilometrov dolga povezava teče od Los Angelesa ob tihomorski obali do Valparaísa v Čilu. To je resda prvi kabel, ki ga je v celoti financiral Google, ni pa prvi, v katerem je določen delež zasebnega kapitala.
Že od leta 2010 od Japonske do ZDA teče zasebni kabel, v katerega je investiral konzorcij zasebnih podjetij, tudi Google. Podobno velja za povezavo med Japonsko in Singapurjem od leta 2013 in povezavo med Tajvanom in ZDA od leta 2016. V vseh teh in še kakšnih desetih drugih primerih je Google (so)investitor v izgradnjo podmorske optične hrbtenice. Skupno ima Google svoj delež v 14 podmorskih kablih.
Sedaj drugi tak kabel dobiva tudi Evropa (prvi teče iz Francije v ZDA). Nova povezava se bo imenovala Equiano in bo tekla od Lizbone do Cape Towna v Južni Afriki. Za zdaj je potrjena, da bo imel povezavo tudi Lagosa v Nigeriji, v prihodnosti pa kanijo dodati še več držav. Google je pogodbo o izgradnji z Alcatel Submarine Networks podpisal konec minulega leta, polaganje pa bo končano do leta 2021. Google pravi, da je s tem, ko je sam polni financer projekta, dosegel hitrejšo izgradnjo in "optimiziral število partnerjev v pogajanjih". V prihodnosti bodo počeli oboje - nekatere kable bodo v celoti financirali sami, bodo pa še vedno sodelovali tudi v konzorcijih.
Equiano bo uporabljal tehnologijo multipleksiranja SDM (space-division multiplexing), ki bo omogočala do 20-krat višje kapacitete od obstoječih povezav do juga Afrike. To bo tudi prvi kabel, ki bo omogočal krmiljenje (optical switching) na nivoju posameznih optičnih vlaken, kar bo olajšalo dodeljevanje in aktivno upravljanje kapacitet na različnih lokacijah. Njegova prepustnost bo 12 Tb/s na vlakno.