Deset aktualnih prelomnih tehnologij po izbiri Billa Gatesa

Jurij Kristan

28. feb 2019 ob 07:39:01

MITjeva revija Technology Review je kot vsako leto tradicionalno oznanila deseterico tehnologij, ki naj bi v bližnji prihodnosti pomembno krojile svet. Toda tokrat so za izbiro prvič uporabili zunanjega strokovnjaka - Billa Gatesa.

Technology Review, publikacija v lasti univerze MIT, od leta 2001 sleherno dvanajstmesečje (z izjemo 2002) opozori na deset področij raziskovanja, ki obetajo, da bodo razmeroma kmalu pomembno vplivala na naše življenje. Letos je postavke izjemoma izbiral Bill Gates - ki je pri tem zavrgel večino siceršnjih predlogov uredništva. Njegova soudeležba ni zgolj marketinški prijem, kajti nekdanji prvi mož Microsofta je preko svoje fundacije tesno vpet v dogajanje na samem čelu napredka in ima dober uvid v obetajoče tehnologije. Zato kaže njegovo mnenje upoštevati.

Seveda spisek terja nekaj pojasnil. Tehnologije naj se ne bi ponavljale, zato letos poleg ni kvantnih računalnikov ali mnogih prijemov genskega inženiringa, ki so bili na listi že pretekla leta. Prav tako je precej očitno, da je več omenjenih podjetij prejemnikov denarja Gatesove fundacije - a to navsezadnje pomeni, da možakar z izbiro misli resno, ker so zadaj tudi finance. Vendarle je moč videti nekaj zanimivih postavk. V prvi vrsti odsotnost revolucionarnih zamisli v energetiki, kjer da Bill prednost fisijski jedrski tehnologiji 4. generacije, čeprav ima nuklearna energija trenutno po vsem svetu precej problemov, tako družbenih kot tehnoloških, predvsem pa cenovnih. Prav tako na Gatesovem spisku ni omembe raziskav terapij za podaljševanje življenja, odkritij s področja računalniškega hardvera ali poletov v vesolje.

Po drugi plati velik del sestavljajo odkritja v medicini, ki je poleg energetike in izobraževanja sicer deležna velike pozornosti Billove fundacije. Tako najdemo razvpito napovedano cepivo proti raku, sondo za preiskavo črevesja, pa analizo RNK, raztopljene v krvi ... In bržkone eno najvažnejših novejših gibanj: uvajanje naprednih robotiziranih stranišč, ki bodo znala reciklirati izstrebke in s tem razbremenila kanalizacijske sisteme, zmanjšala porabo čiste vode in del surovin vrnila v obliki gnojil ter drugih uporabnih proizvodov. In nam poleg še diagnosticirala morebitne bolezni.