Tudi e-knjige so knjige, zato lahko dobijo nižji DDV
Matej Huš
6. okt 2018 ob 09:45:07
Evropska unija je odločila, da bodo lahko odslej elektronske knjige, avdioknjige in druge elektronske publikacije obdavčene z znižano stopnjo DDV. Doslej je namreč zakonodaja za elektronske izdelke predpisovala normalno stopnjo davka na dodano vrednost (vsaj 15 odstotkov, pri nas 22 odstotkov), medtem ko so države članice smele papirnate knjige obdavčevati po znižani stopnji. V Sloveniji je v praksi to pomenilo, da so knjige in periodika obdavčeni z 9,5-odstotnim DDV, medtem ko so elektronske verzije istih vsebin obdavčene z 22 odstotki. Če zanemarimo stroške distribucije in tiska, je torej založnik pri enaki ceni od prodanega elektronskega izvoda dobil manj.
Nekatere države so v preteklosti že poizkusile e-knjige obdavčiti po enaki stopnji kakor papirnate, denimo Francija leta 2010. Kasneje so to poizkusili še Luksemburg, Italija in Španija, a je evropsko sodišče v vseh primerih razsodilo, da to je v neskladju z zakonodajo. Kritiki ureditve so zato večkrat poudarili, da gre za nestimulativno prakso, ki podpira kupovanje papirnatih knjig, pri elektronskih knjigah pa izposojo ter digitalne naročnine (denimo Storytel). Medtem ko je v ZDA izpad prihodkov od prodaje papirnih knjig nadomestila prodaja elektronskih knjig, se v Evropi to ni zgodilo.
Odslej bodo elektronske knjige in časopisi obdavčeni enako kakor tiskane izdaje. To pomeni, da bodo lahko obdavčeni po znižani stopnji (pri nas 9,5 odstotka), v nekaterih drugih državah pa celo po super znižani stopnji ali celo po ničelni stopnji. To bo dovoljeno le, če te države že sedaj uporabljajo te stopnje za tiskano gradivo. Nova direktiva bo začela veljati takoj, ko bo prevedena v vse jezike EU, saj jo je parlament potrdil že lani, sedaj pa so se uskladili še finančni ministri. Ali bodo države resnično znižale DDV na digitalne vsebine, je odvisno od vsake države posebej. Direktiva jim sedaj to le dovoljuje, ne pa zahteva.
Doslej so bile e-knjige obdavčene s 17-27 odstotki. Najvišjo stopnjo so imeli na Madžarskem, najnižjo pa v Luksemburgu.