Googlov AI napoveduje poplave v Indiji

Dare Hriberšek

25. sep 2018 ob 22:50:18

Google se sicer že leta povezuje z raznoterimi vladnimi agencijami, katerih podatke potem v obliki javnih opozoril posreduje uporabnikom. Lani so tako v svojemu Iskalniku in Zemljevidih predstavili še SOS Alarm, ki prizadetemu prebivalstvu pomaga pri naravnih in drugih katastrofah in, ki so ga odtlej v posebej kriznih situacijah sprožili že okoli dvestokrat.

Zdaj so svoje AI kapacitete in velikansko računsko moč uporabili za izdelavo modelov za napovedovanje poplav, morebitne tovrstne grožnje pa bodo prav tako sporočali prek javnih opozoril. V svoje modele so vključili podatke o povodnjih iz preteklih let, pa podatke o vodostaju posameznih vodnih teles in terenu, ki jih obdaja, s čimer nato pridobijo napovedi ne le o tem, kje in kdaj grozijo poplave, pač pa tudi oceno, kako resno grožnjo morebitni dogodek predstavlja.

Novost so pilotsko vpeljali v indijski regiji Patna. V ta namen so se povezali v partnerstvo s tamkajšnjo Zvezno komisijo za vode, ki prispeva svoj del podatkov in v začetku septembra so v času močnih padavin prebivalstvo regije že prvikrat alarmirali. Seveda nameravajo svojo storitev počasi širiti po vsem svetu, kjer naj bi po njihovih podatkih zaradi poplav vsako leto prizadetih okoli 250 milijonov ljudi, približno petina smrtnih žrtev pa se primeri prav v Indiji.

A kot previdno ugotavljajo na The Verge, Google s to storitvijo počasi prestopa iz vloge zvočnika, ki na podlagi podatkov vladnih agencij učinkovito obvešča javnost, v vlogo samostojnega napovedovalca dogodkov. Ko gre za naravne katastrofe, je vse to še docela pohvalno in sprejemljivo. Njegove infrastrukture ter nakopičenega znanja in podatkov namreč velika večina držav ne dohaja več. Bolj zaskrbljujoče je, kdaj bodo vlade začele najemati Googlove storitve za še kakšne druge napovedi, ki si jih zelo želijo, a jih same niso sposobne izračunati.