Protidronski motilci si utirajo pot v večje vojske

Jurij Kristan

9. sep 2018 ob 09:44:09

Britanska vojska je ekspresno naročila neubojni protidronski sistem Drone Dome izraelskega podjetja Rafael.

Hitro rastoča nadloga: Brezpilotni letalniki v napadalnih oblikah so hitro postali priljubljeno orožje uporniških in terorističnih skupin. Po tem, ko jih je tako pričela uporabljati Islamska država leta 2014, smo v preteklem letu videli veliko napadov tako na Bližnjem vzhodu kot drugod, na primer nedavno v Venezueli. Običajno gre za cenovno dostopne komercialne modele, na katere se pritrdijo razna eksplozivna telesa. Najpreprostejše inačice so "samomorilske", IS pa je uprizoril tudi več bombniških podvigov, pri katerih so s trotov odmetavali minometne mine.

Zaščitna kupola: En sistem Drone Dome sestavljajo štirje radarji za zaznavo manjših letalnikov z učinkovitim dosegom do desetih kilometrov, optični senzor za identifikacijo in 400-vatni radijski motilnik. Kot večina takšnih motilnih naprav, izrablja dejstvo, da je usmerjen radijski snop močnejši od signala, ki ga lahko dronu pošilja njegov operater, s čimer ga lahko bodisi ugrabi ali nadzorni signal toliko onemogoči, da je letalnik prisiljen preklopiti v samodejni režim.

Velika Britanija je naročila šest sistemov v vrednosti približno petnajstih milijonov funtov, ki bodo dobavljeni do konca leta. Naročilo je prišlo le osem mesecev po Rafaelovi demonstraciji sistema, kar je za razmere običajno počasnih vojaških nabav precej brzinsko. Novica prihaja nekaj mesecev po tem, ko je ameriški pionir motilcev, DroneShield, sklenil posel z zaenkrat še skrivnostnim kupcem z Bližnjega vzhoda. Ruska vojska je sicer prejšnji mesec pokazala lasten najnovejši sistem te sorte na tovornjaku, tamkajšnji koncern Kalašnikov pa svojo "puško".

Z laserji jih bodo: Večje vojske so doslej dajale prednost preizkušanju ubojnih načinov soočanja z brezpilotniki, toda vse očitnejša nevarnost napadalne rabe poceni trotov v rojih očitno stratege sili k hitremu pridobivanju preprostejših motilnih sistemov. Američani zaenkrat še vedno stavijo na surovo moč in v tem segmentu zalagajo firmo Raytheon s financami za razvoj kinetičnih, laserskih in mikrovalovnih orožij. Zanimivo je, da je Rafael tudi za Drone Dome že razvil modul z napadalnim laserjem, ki pa v omenjenem britanskem naročilu ni zajet.