Tehnologija spreminja navade: manj telefoniranja, manj piratiziranja

Matej Huš

3. avg 2018 ob 19:00:29

Z Otoka prihajata zanimivi statistiki, ki kažeta, kako se zaradi tehnološkega napredka spreminjajo naše navade. V primerjavi z minulimi leti manj telefoniramo in manj piratiziramo. Čeprav več kot tri četrtine Britancev meni, da brez telefona ne bi mogli preživeti, pa to ne pomeni, da bi pogrešali klice. Prvikrat se je namreč zgodilo, da je število opravljenih klasičnih klicev v primerjavi z letom poprej upadlo.

Ofcom je ugotovil, da so lani Britanci opravili 148,6 milijard minut telefonskih pogovorov, kar je za poldrugi odstotek manj kot leto predtem. To je prvi upad na letni ravni. Razlog so drugi načini komunikacije, od pošiljanja tekstovnih, glasovnih in video sporočil, ter pogovori prek aplikacij (WhatsApp, Signal, Skype ...). Uporaba telefona se tako povečuje, saj Britanci v povprečju s telefonom v roki preživijo 148 minut dnevno. Za 92 odstotkov uporabnikov je ključna funkcionalnost pametnega telefona brskanje po spletu. Kar 40 odstotkov Britancev priznava, da telefon uporabljajo prepogosto. Pametni telefoni so tako potrebovali zgolj 10 let, da so izpodrinili televizijo. Leta 2007, ko je izšel iPhone, je bilo 52 odstotkov Britancev najbolj navezanih na televizijo - danes jih približno toliko najraje uporablja pametni telefon.

Druga sprememba v obnašanju pa je posledica laže dostopnih storitev za pretočne vsebine (streaming). Število Britancev, ki nelegalno kopirajo glasbo z interneta, se je v zadnjih petih letih skoraj prepolovilo. Leta 2013 jih je bilo 18 odstotkov, letos le še 10 odstotkov. Razlog so čedalje dostopnejše pretočne storitve, ki bodo trend, kot kaže, nadaljevale. Petina trenutnih kršiteljev je dejala, da si ne predstavlja, da bi čez pet let še vedno nezakonito kopirala glasbo z interneta. Temu ustrezajo poročila, ki kažejo na vnovičen razcvet glasbene industrije. Ta je lani dosegla drugo najdobičkonosnejše leto v zgodovini, največ prihodkov pa že ustvarja streaming. Glavnega problema ne predstavljajo več strani za nezakonito prenašanje albumov in skladb, kot so torrenti in podobno, temveč aplikacije za zajem glasbe iz pretočnih medijev (npr. rippanje z YouTuba).