NASA išče zunanjo pomoč za vesoljske odpadke
Dare Hriberšek
14. jul 2018 ob 10:20:47
Če od nekdaj sanjate, da bi kdaj delali na vesoljskih projektih ... potem je to priložnost za vas. NASA namreč išče zunanje partnerje, ki bi ji pomagali poiskati trajnostno rešitev za shranjevanje in recikliranje odpadkov pri t. i. deep space potovanjih, torej potovanjih onkraj našega osončja, ki človeštvo morda čakajo že v nekaj naslednjih letih.
Za zdaj kozmonavti na ISS z oskrbovalnimi plovili vsako leto prejmejo 12 metričnih ton hrane in drugega potrebnega materiala, obenem pa proizvedejo kar nekaj ton odpadkov. Ti se večinoma vrnejo na zemljo skupaj s praznimi tovornimi plovili ali pa skupaj z njimi kontrolirano izgorijo v atmosferi. Povsem drugače pa utegne biti na daljših potovanjih s človeško posadko, kjer oskrba ne bo mogoča, prav tako tudi ne odvoz odpadkov.
NASA zato išče sveže koncepte TCPS (Trash Compaction and Processing Systems), saj shranjevanje odpadkov v plovilu predstavlja večplasten problem. Najprej prostorski, saj je treba dragoceni prostor odmerjati tudi nekoristnim smetem, še bolj pereč pa je biološki, saj odpadki predstavljajo tudi zdravstveno grožnjo posadki. Zato se agencija obrača na podjetja, ki bi prispevala svoje znanje, za iskanje rešitev, ki bi: 1. zagotovile stiskanje odpadkov v zadostni meri za učinkoviti shranjevanje, 2. pri tem bi postopki morali eliminirati oz. zmanjšati biološko aktivnost v njih, obenem pa jih, 3. stabilizirati fizično, biološko in geometrijsko ter, 4. rešiti problem izhajajočih plinskih, kapljevinskih in trdnih delcev.
V prvi fazi bodo podjetja svoje koncepte lahko demonstrirala na trdnih tleh, NASA pa bo njihovo zasnovo podrobno ocenjevala, da bi v drugi fazi izbrani sistem pripravili za transport na ISS, kjer naj bi že leta 2022 potekal preizkus v resničnem testnem okolju. NASA bo 24. julija zato pripravila nekakšen dan odprtih vrat, na katerem bodo natančneje pojasnili, kaj iščejo in obenem odgovarjali na morebitna vprašanja sodelujočih.
In, če ste se zdaj zaleteli k risalni deski, še ključen podatek iz drobnega tiska: agencija pričakuje, da bo izbrano podjetje nosilo tudi najmanj desetinski delež cene razvoja sistema, ki bo dobil zeleno luč.