Na novi lestvici superračunalnikov ZDA na 1. in 3. mestu
Matej Huš
26. jun 2018 ob 07:50:28
Najnovejša lestvica najhitrejših superračunalnikov Top500 je potrdila, kar smo napovedali že na začetku meseca. ZDA imajo ponovno v lasti najhitrejši superračunalnik na svetu, kar se je zgodilo nazadnje novembra 2012. Novi prvak je superračunalnik Summit, ki ga ima ameriški Oak Ridge National Laboratory in ki zmore 122 petaflops.
Na drugem mestu je dosedanji vodilni Sunway TaihuLight, ki v kitajskem NRCPC (National Research Center of Parallel Computer Engineering & Technology) zagotavlja 93 petaflops. Na tretjem mestu je še en novinec, in sicer Sierra v lasti Lawrence Livermore National Laboratory, ki zmore 71 petaflops. Sierra ima 4320 vozlišč, ki imajo vsako dva procesorja Power9 in štiri grafične čipe NVIDIA Tesla V100, tako da je po zgradbi zelo podoben Summitu. Četrti je nekoč vodilni, še lani pa drugouvrščeni Tianhe-2A, ki je včasih zmogel 34 petaflops. Čeprav so ga Kitajci nadgradili do 61 petaflops, to ni nič pomagalo pri uvrstitvi.
Kljub spremembah na vrhu pa se nadaljuje trend ameriškega pešanja. Po novem imajo le še 124 najhitrejših sistemov med 500, kar je najmanj doslej. Pred šestimi meseci so jih imeli še 145. Kitajska jih ima 206, kar je štiri več kot lani. V skupni moči so ZDA še vedno spredaj s 38 odstotki, medtem ko ima Kitajska okrog 29 odstotkov računske moči. Skupna računska moč prvih 500 superračunalnikov je tudi prvič presegla 1 eksaflops in znaša 1,22 eksaflops (lani 845 petaflops). Naraščanje zmogljivost je torej še vedno prisotno, a je bistveno počasnejše od dolgoletnega trenda.
V prvi stoterici najdemo še japonski ABCI na 5. mestu (20 petaflops), švicarski Piz Daint na 6. mestu (19 petaflops) in korejske, italijanske, francoske, nemške, britanske, španske, arabske, kanadske, indijske, ruske in švedske predstavnike. Razen Italijanov drugih naših sosedov ni na seznamu, so pa recimo Čehi na 139. mestu in Poljaki kar s štirimi superračunalniki (najboljši je 103.). Večino superračunalnikov je postavil Lenovo (24 odstotkov), na drugem mestu pa je HPE (16 odstotkov). IBM, ki je sicer postavil prvega in tretjega najhitrejšega, ima v resnici le 19 predstavnikov.