Adobe bo s strojim učenjem razkrinkaval goljufive podobe

Dare Hriberšek

23. jun 2018 ob 10:19:08

Moč lažnih novic, katerih pomemben del so lahko tudi obdelane fotografije, že nekaj časa zbuja zaskrbljenost, zlasti, ker se te s pomočjo družabnih medijev lahko razširijo kot požar. Še huje je, če se pomotoma ali celo namenoma znajdejo na straneh resnih medijev, kot se je v preteklosti tudi že kdaj primerilo.

Adobe je eno tistih podjetij, ki sicer mastno služi z orodji za spreminjanje fotorealnosti, a nedavno so se s pomočjo strokovnjakov Univerze v Marylandu vendarle lotili protiorožja, ki s pomočjo umetne pameti razkrinka tako početje. In to precej hitreje kot človeški forenziki.

Najpogostejše zvijače, ki se jih poslužujejo mojstri obdelave slik, so združevanje delov več različnih podob, pa kloniranje, kjer določen del slike preprosto večkrat prekopirajo, na tretjem mestu pa je odstranjevanje delov slik, kjer je ledino oral Stalin s svojimi mojstri retuširanja. Forenziki vse te zvijače najpogosteje razkrivajo s preučevanjem slikovnega šuma, ki se pojavi ob robovih takega editiranja. Adobe pa je za strojno učenje uporabil nekaj deset tisoč retuširanih fotografij, s čimer se je njihova programska oprema naučila zaznati najrazličnejše artefakte, ki nakažejo, da je bila konkretna slika obdelana. Še več, za razliko od človeškega očesa, zna razločevati tudi različne tehnike ponarejanja.

Zadeva sicer ni nekaj revolucionarnega, sploh pa za zdaj še ni na voljo javnosti kot komercialni izdelek. So pa pri Adobu medijem izdali, da želijo v bodoče igrati pomembno vlogo pri razkrinkavanju prirejanja avtentične realnosti. Kar je precej zanimivo za podjetje, ki je postalo nekakšna sopomenka - fotošopanje, kajne - za take vrste opravil.