Hayabusa 2 bo kmalu pristala na asteroidu
Matej Huš
22. jun 2018 ob 06:56:47
Pred štirimi leti je iz vesoljskega centra Tanegašima na dolgo pot krenilo plovilo Hayabusa 2, ki je sedaj prispelo čisto blizu svojega cilja. Gre za naslednika misije Hayabusa, ki jo je Japonska v vesolje poslala leta 2003 in se je sedem let pozneje vrnila s prvim in doslej edinim vzorcem asteroida. Japonci so edini, ki jim je uspelo pripeljati kose kakšnega asteroida na Zemljo. Evropska Rosetta namreč ne bo nikoli prispela domov.
Hayabusa 2 je podobna misija. Potuje do asteroida Ryugu, ki se mu je sedaj že dovolj približala, da smo dobili prve posnetke. Od Ryuguja je oddaljena še približno 60 kilometrov. Slab kilometer velik asteroid je približno 284 milijonov kilometrov od Zemlje ali malo manj kot dve astronomski enoti. Hayabusa 2 bo, tako kot predhodnik, na Zemljo pripeljala vzorce asteroide, a bo to storila pametneje in brez nekaterih napak. Ali kot pojasnjuje Makoto Yoshikawa, vodja misije: Hayabusa 1 je bila tehnološka misija, kjer smo preizkusili in pokazali tehnologijo, Hayabusa 2 pa je znanstvena misija. Prva razlika je že to, da je Ryugu asteroid tipa C (najpogostejši tip), medtem ko je bil cilj misije Hayabusa asteroid tipa S. Druga pomembna razlika je, da Hayabusa 2 nima sončnih celic.
Hayabusa 2 je uporabljala ionske motorje, ki jih je izključila 3. junija. Gre za izjemno varčen način potovanja po veselju, kjer se uporablja ksenon kot potisno sredstvo, so pa takšni motorji zelo šibki. Od izklopa motorja Hayabusa 2 uporablja konvencionalne potisnike, ki uporabljajo hidrazin. Sedaj se mora plovilo najprej dovolj približati in nekajkrat obkrožiti asteroid, da bodo izbrali mesto za pristanek. Ob pristanku bo na površje spustil tri roverje, ki bodo lezli po asteroidi in nabirali podatke. Samo plovilo pa bo lahko enkrat "poskočilo" in zamenjalo lokacijo. Prvi stik pričakujemo 27. junija.
Hkrati bo to tudi asteroid, v katerega se bo streljalo. Hayabusa 2 vsebuje poseben instrument, ki bo 2-kilogramski bakren projektil treščil v asteroid s hitrostjo 7200 kilometrov na uro, kar bi moralo biti dovolj, da se bo ustvaril umeten krater na površini. Od tam bo Hayabusa 2 dobil sveže vzorce, ki jih bo pripeljal nazaj na Zemljo. Najprej bo poldrugo leto na površini, potem pa se bo leta 2020 vrnil. Hayabusa 2 vsebuje Mascot (Mobile Asteroid Surface Scout), ki so ga izdelali v Nemškem centru za atmosferske in vesoljske polete (DLR) v sodelovanju s francosko vesoljsko agencijo (CNES). Ima kopico instrumentov za analizo, med drugim IR-spektrometer, magnetometer, radiometer, kamere itd.