Nemška enota za računalniški kriminal odprodala za 12 milijonov evrov kriptovalut
Matej Huš
28. maj 2018 ob 19:30:47
Nemška policijska enota za računalniški kriminal je med februarjem in aprilom letos odprodala za 12 milijonov evrov kriptovalut, ki so jih zasegli v preiskavi strani za nezakonito razpečevanje elektronskih knjig in drugega avtorsko zaščitenega materiala LuL.to. To je eden največjih primerov monetizacije zaseženih kriptovalut. Kaj bodo z denarjem storili, bo jasno po koncu sodnega postopka - verjetno se bo del porabil za izplačilo odškodnin oškodovancem, del pa bi lahko pristal v deželnem proračunu.
Upravljavce strani Lul.to sta posebno državno tožilstvo v Bambergu in deželni kriminalistični urad na Saškem preiskovala vse od leta 2015. Lul.to je ponujal več kot 200.000 različnih naslovov e-knjig, avdioknjig, mp3-jev in pdf-jev. Leta 2017 so poleg več terabajtov avtorsko zaščitenih vsebin zasegli tudi 1312,49 bitcoina in 220,81 ethra. Nekaj časa so ta sredstva ležala v denarnicah, ki so jih imeli pod nadzorom organi pregona, potem pa je sodišče dovolilo, da se unovčijo še pred koncem postopka. To se dovoli, kadar obstaja velika možnost, da bi premoženje zaradi nihanj ali drugih razlogov izgubilo vrednost. In tako je policija prodajala bitcoin in ether - ker je vmes bitcoin doživel dva razcepa, so lahko prodali še enako količina bitcoin casha in bitcoin golda. Ob zasegu je bil tečaj bitcoina med 2000 in 2500 evrov, prodajali pa so ga po 5500-8000 evrov.
Ob tem policija poudarja, da je bila prodaja izvedena na nemški borzi, niso pa povedali, na kateri. Dodali so, da je šlo za zahteven postopek, ki je trajal dva meseca in terjal veliko dela. Za zdaj poudarjajo, da je bila prodaja predvsem namenjena zaščiti premoženja, njegova usoda pa bo odvisna od zaključka postopka. To kaže, da Nemčija še ni prepričana, ali se bo vrednost kriptovalut obdržala. Podobne izkušnje že imajo tudi v ZDA, kjer je FBI že večkrat prodajal več milijonov kriptovalut.