V preiskavi protestov proti Trumpu bitka za 1,3 milijona IP-naslovov
Matej Huš
16. avg 2017 ob 07:07:49
V ZDA se bije zanimiva bitka za pravico do zasebnosti in svobodo izražanja, kjer igra ključno vlogo stran disruptj20.org. Ameriško pravosodno ministrstvo je pridobilo sodno odredbo, s katero v preiskavi neredov 20. januarja, ko je prisegel aktualni ameriški predsednik, zahteva podatke o IP-naslovih 1,3 milijona obiskovalcev omenjene spletne strani. DreamHost, kjer stran gostuje, nasprotuje tako široki odredbi in se je seveda pritožil, češ da krši prvi (pravica do svobode izražanja) in četrti (prepoved nesorazmernih preiskovalnih ukrepov) amandma. Zaslišanje bo v petek.
Gre za preiskave neredov, ki so 20. januarja spremljali zaprisego Donalda Trumpa. Zaradi teh neredov so v Washingtonu obtožili že več kot 230 ljudi, sedaj pa je ključni člen postala omenjena spletna stran. Odredbo so ji izročili 12. julija, sedaj pa je postala javna. Glavni problem je seveda namen strani, ki je bila postavljena oktobra 2016 in na kateri so se zbirali ljudje pod oznako "DC protifašistična koalicija", ki so načrtovali in organizirali nemire 20. januarja. Stran je skrbela za povezavo teh ljudi, ki so izmenjevali navodila po elektronski pošti prek seznamov (mailing list), nudila je koledar in navodila. Nemiri so se potem res zgodili, v njih pa je nastala velika gmotna škoda, poškodovanih pa je bilo šest policistov. Zato ni presenetljivo, da ministrstvo za pravosodje preiskuje dogajanje in je že obtožilo 230 ljudi.
Glavna organizatorja Luke Kuhn in Colin Dunn sta že bila aretirana. Toda večina obiskovalcev strani se protestov ni udeležila, ker na njih pač ni bilo milijona ljudi, temveč zgolj nekaj sto. Zaradi tega je tako široka odredba najmanj vprašljiva. EFF pojasnjuje, da za njo ni nobenega razloga, saj bo policija dobila zgolj več kot milijon podatkov, med katerimi bo lahko ribarila. Poleg IP-naslovov zahtevajo tudi vse ostale informacije, ki jih morebiti ima stran, vključno s slikami in sporočili. Policija je prav tako že preiskala pametne telefone protestnikov.