Izšel Ring 1.0

Matej Kovačič

21. jul 2017 ob 17:23:14

Ring je aplikacija namenjena distribuirani, anonimni in šifriranimi komunikacijami med uporabniki. Omogoča izmenjavo sporočil, vzpostavljanje video klicev (tudi v HD kvaliteti) ter tudi vzpostavljanje konferenčnih klicev. Omogoča še izmenjavo datotek ter multimedijskih vsebin, na posamezen Ring odjemalec pa lahko priključimo tudi več kamer. V okolju Linux in Windows je mogoče tudi deljenje zaslona.

Vsak uporabnik ima svoj Ring ID, ki je popolnoma anonimiziran, uporabniku pa ob registraciji ni potrebno vpisati nobenih osebnih podatkov. Baza uporabnikov se shranjuje v Ethereum blockchainu. Za vzpostavljanje povezave med uporabniki se uporabljajo distribuirane tabele kontrolnih vsot (DHT - Distributed Hash Tables, Ring uporablja tehnologijo OpenDHT), kar pomeni, da za delovanje Ring omrežja ni potrebna centralizirana infrastruktura. Mimogrede, Ring je deloma tudi akademski projekt in eden izmed ciljev razvijalcev je povezati SIP telefonijo z DHT tehnologijo.

Vsa komunikacija med odjemalci poteka po principu P2P in je že v osnovi šifrirana. Ring je zasnovan tako, da omogoča kar najbolj enostavno povezljivost, tudi v omrežjih skritih za več NAT vmesniki in požarnimi zidovi, zato ima že vgrajene tehnologije kot ICE, STUN/TURN, UPnP in NAT-PMP. Zaradi navedenega zmorejo Ring odjemalci med seboj komunicirati tudi takrat, kadar se nahajajo na istem segmentu omrežja, pa čeprav omrežje samo nima dostopa do interneta.

Aplikacija, ki je odprtokodna, je na voljo za Linux, Windows (Win32 in Universal Windows Platform, kar pomeni, da Ring teče tudi na tablicah in ostali opremi z Windows OS), MacOS (10.10+) in Android sisteme (žal pa še ne tudi za iOS). Te dni je bila izdana različica 1.0, prenesti jo je mogoče iz spleta.

Aplikacijo razvija kanadska organizacija Savoir-faire Linux, Ring pa je sicer nastal kot naslednik SIP odjemalca za Linux, SFLPhone.

Aplikacija predstavlja pomemben korak v smer popolnoma šifriranih, anonimnih in distribuiranih komunikacij brez centralizirane infrastrukture. Z različico 1.0 tehnologija postaja zrela in primerna za širšo rabo.