Elsevier od Sci-Huba in Libgena zahteva 15 milijonov dolarjev

Matej Huš

19. maj 2017 ob 20:33:50

Eden največjih založnikov znanstvenih revij Elsevier v tožbi zoper Sci-Hub in LibGen zahteva 15 milijonov dolarjev odškodnine, ker omenjeni strani ponujata nezakonit dostop do znanstvenih člankov. Sci-Hub in LibGen nista klasični piratski spletni strani, temveč orodji za dostop do člankov, do katerih dostop založniki drago zaračunavajo, s čimer se mnogi raziskovalci ne strinjajo.

O problemu smo večkrat na dolgo in široko pisali, zato zgolj na hitro povzemimo. Znanstveniki morajo svoje delo objavljati v uglednih revijah, ker se tako meri njihova uspešnost in je od tega odvisno financiranje. Skoraj vse ugledne revije pa izdajajo založniki, ki za dostop do člankov zaračunavajo astronomske naročnine, iz česar kujejo visoke dobičke. Raziskovalce moti, da članke pišejo zastonj, drugim kolegom jih recenzirajo zastonj, so uredniki teh revij zastonj, založniki pa jih zgolj stavijo in potem mastno prodajajo.

Naročnine so tako drage in običajno celo v paketih, da vseh revij ustanove preprosto ne morejo imeti naročenih. In če raziskovalci potrebujejo članek iz teh revij, lahko vprašajo avtorja in če je vse po sreči, članek čez nekaj dni tudi prejmejo - ali pa se odpravijo v bazo LibGen ali na stran Sci-Hub in si članek brezplačno prenesejo. Zato sta strani stalno tarči založnikov, ki dosegajo zaprtja domen.

Sci-Hub je ustanovila Alexandra Elbakyan, ki jo Elsevier tudi toži. Navaja, da omogoča nezakonit dostop do milijonov piratskih člankov. V tožbi navaja 100 primer člankov in za vsakega zahteva najvišjo dovoljeno odškodnino, to je 150.000 dolarjev oziroma skupno 15 milijonov dolarjev. Najvišjo odškodnino zahteva zato, ker Sci-Hub ve, da je početje nezakonito in ker je vse dosedanje zahteve in odredbe ignoriral.

Elbakyanova zagotavlja, da bo Sci-hub normalno deloval naprej in da je v primeru težav z domenami vedno dosegljiv tudi na Toru. Mimogrede, Elbakyanovo so lani v Nature razglasili za eno izmed desetih najpomembnejših ljudi v znanosti.