Tor še vedno financira pretežno ameriška vlada
Matej Huš
25. apr 2017 ob 21:05:07
Z nekajmesečno zamudo je Tor Project pripravil finančno poročilo za leto 2015, ki razkriva, da je glavni financer orodja za anonimno uporabo interneta še vedno ameriška vlada. Ta ista vlada torej, ki financira tudi projekta za iskanje ranljivosti v Toru, kar delajo tudi univerze, FBI pa potem raje odstopi od pregona kakšnega pedofila, kakor da bi razkril kakšno luknjo v njem. Tudi v letu 2015 - novejših poročil še ni - so bile različne ameriške vladne agencije glavni vir financiranja Tor Projecta.
V letu 2015 so prihodki Tor Projecta znašali 3,3 milijona dolarjev, kar je za četrtino več kot v enakem obdobju leto pred tem. Odhodki so znašali 2,9 milijona dolarjev, torej so ustvarili 400.000 dolarjev presežka. Tor Project za plače zaposlenih porabi 1,1 milijona dolarjev, zaposlenih pa ima 10 ljudi, neprofesionalno pa pri projektu sodeluje še okrog 3000 ljudi s celega sveta.
Skoraj 30 odstotkov prihodkov (960.000 dolarjev) je prispevalo ameriško zunanje ministrstvo prek različnih programov in služb. Na drugem mestu med financerji je Radio Free Asia, ki prispeva 27 odstotkov prihodkov. RFA posredno financira ameriška vlada. Na tretjem mestu je z 22 odstotki neodvisen Stanford Research Institute, ki pa sam več kot polovico vseh prihodkov pridobi od ameriškega obrambnega ministrstva. Še sedem odstotkov primakne National Science Foundation, ki je ameriška agencija za financiranje znanosti. Samo 14 odstotkov prihodkov odpade na vire, ki nimajo povezave z ameriško vlado.
Direktor Tor Projecta Roger Dingledine pojasnjuje, da so leta 2015 odvisnost od državnih virov v primerjavi z letom 2014 nekoliko zmanjšali. Dolgoročni cilj je polovico sredstev pridobiti iz drugih virov, a se ta zdi dandanes še zelo oddaljeno. Pri tem se gredo tudi kreativno računovodstvo, saj sredstev SRI in NSF ne štejejo kot državnih, kar ni čisto res.