Hekerji d.o.o. izven darkweba in forumov najraje komunicirajo prek Skypa

Iztok Hočevar

20. apr 2017 ob 20:45:25

Svet digitalnega kriminala vse bolj spominja na ustaljene prakse v legalnem poslovnem svetu. V večini primerov gre za skupine visoko usposobljenih ljudi z različnimi znanji (razvijalci zlonamerne kode, spammerji, specialisti za finančne transakcije… ), ki skupaj sodelujejo na veliko različnih projektih. In seveda morajo med seboj komunicirati.

»Forumi so srce in ožilje ekonomije digitalnega kriminala.« Tako so zapisali pri analitični hiši Flashpoint, ki je včeraj izdala analizo komunikacije digitalnih kriminalcev. Raziskava je sicer trajala štiri leta. V njej avtorji ugotavljajo, da so forumi, predvsem na temni strani interneta, še vedno steber komunikacije digitalnih kriminalcev. Vendar samo v začetnih fazah, predvsem, ko kriminalci iščejo partnerje. Kot ugotavlja raziskava kriminalci kmalu komunikacijo prestavijo na platforme, na katerih jih ne bi nikoli pričakovali. In najraje imajo Microsoftov Skype. Zakaj točno, raziskovalci niso uspeli ugotoviti. Popularnost Skypa v digitalnem podzemlju pripisujejo njegovi razširjenosti (zaradi povezanosti z Windowsi) po skoraj celem svetu. Flashpoint tako trdi, da je Skype kot sredstvo za neposredno komunikacijo omenjen (podatki so za leto 2016) v 66-odstotkih primerov na angleško govorečih forumih in približno 30-odstotkih na rusko in arabsko govorečih forumih.

Vendar Skype ni edina rešitev, ki je popularna med podjetnimi hekerji. Še pomnite ICQ, program za komuniciranje, ki je luč sveta ugledal leta 1996. No, še vedno obstaja in je zelo popularen med digitalnimi kriminalci. Ti pa radi posežejo tudi po Jabberju.

In zakaj digitalni kriminalci, ki so specialisti za digitalni svet, delajo tako neumne napake, kot je komunikacija prek nezaščitenih (ali slabo zaščitenih) rešitev in aplikacij? Raziskovalci Flashpointa to pripisujejo dejstvu, da so tudi kriminalci pač ljudje. »Ne glede na njihov materni jezik, lokacijo, kulturo imajo digitalni kriminalci veliko skupnega. Imajo željo po delu prek različnih digitalnih platform z ljudmi iz celega sveta, deljenju informacij in skupinskemu delu. Ter celo potrebo po mentoriranju mlajše generacije.«