Veliki korupcijski pretresi v Samsungu in celotni Južni Koreji
Matej Huš
16. jan 2017 ob 20:23:36
V Južni Koreji se je v velik korupcijski škandal, v katerega je vpletena tudi predsednica, ki je uradno obtožena korupcije in za katero so poslanci začeli postopek razrešitve, ki ga mora potrditi še ustavno sodišče, zapletel tudi Samsung. Južnokorejska policija je minuli teden 22 ur zasliševala Samsungovega izvršnega direktorja Lee Jae-yonga, ki je bil pridržan, sedaj pa tožilstvo zahteva tudi pripor. O tem bo v sredo odločalo sodišče.
Leeja obtožujejo, da je plačeval podkupnine neprofitnim organizacijam, ki so povezane z južnokorejsko predsednico in njeno prijateljico Choi Soon-sil, sicer hčerjo voditelja šamanističnega kulta, obe obtoženi korupcije. V zameno je od korejskega pokojninskega sklada dobil zeleno luč za združitev podjetij Cheil Industries in Samsung C&T. Podjetji sta po združitvi imeli pomemben lastniški delež v Samsung Electronics, obvladuje pa ju - in s tem tudi Samsung - prav Leejeva družina. Podkupnine naj bi znašale vsaj 34 milijonov evrov. Že lani so pridržali tudi vodjo korejskega pokojninskega sklada, težkega osem milijard evrov, ker je izsilil zeleno luč za združitev omenjenih Samsungovih podjetij.
To ni prvi problem s korupcijo, ki ga ima Samsung. Spomnimo, da je bil Lee Kun-hee, ki je bil predsednik Samsunga od leta 1987 do leta 2008, potem pa se je leta 2010 vrnil in je na funkciji še danes, leta 1996 obsojen zaradi korupcije, leta 2009 pa še zaradi utaje davkov. Leta 2008 je odstopil zaradi škandala s črnim fondom, ki ga je Samsung uporabljal za podkupovanje politikov, tožilcev in sodnikov v Južni Koreji, dve leti pozneje pa se je vrnil na položaj. To mu je uspelo, ker ga je decembra 2009 tedanji južnokorejski predsednik pomilostil, da je lahko ostal član mednarodnega olimpijskega komiteja. In da, Lee Kun-hee je oče Lee Jae-yonga in sin Samsungovega ustanovitelja Lee Byung-chula. Odkar je Lee Kun-hee zaradi kapi leta 2014 nesposoben voditi podjetje, drži vse niti v rokah njegov sin Lee Jae-yong.
Lee Jae-yong je večino obtožb zanikal, tožilstvo pa sedaj zahteva pripor. Sumijo namreč, da je na decembrskem zaslišanju pred parlamentarnim odborom, ki preiskuje korupcijsko hobotnico, v katero je vpletena predsednica, lagal. Decembrsko zaslišanje je bilo v veliki meri tudi šov za javnost, saj je trajalo 13 ur, gledalci pa so lahko v neposrednem prenosu spremljali zagovore vodij devetih največjih južnokorejskih konglomeratov.
Lee Jae-yong ni edini, ki ga oblasti preiskujejo. Več kot 13 ur so zasliševali tudi predsednika Samsung Electronics Park Sang-jina. Obtožujejo ga - prav neverjetno - da je leta 2015 Samsung Electronics neupravičeno sponzoriral korejsko konjeniško zvezo, v katerem je tekmovala 20-letna Chung Yoo-ra. Če se vam zdi priimek neznan - to je hči predsedničine prijateljice Choi Soon-sil. Tako mati kot hči sta trenutno v priporu in čakata na sojenje. Zaslišali so še nekatere druge visoke predstavnike Samsunga.
Samsung ni edino podjetje, ki ga preiskujejo zaradi sumljivih poslov s podjetji južnokorejske predsednice in njene prijateljice. Na zaslišanjih so bili tudi predstavniki LG-ja, Hyundaija in ostalih velikih podjetij. Gre za tako imenovane chaebole, kakor se imenujejo veliki južnokorejski konglomerati v družinski lasti. Zanje je značilna grozdna prepletenost lastništva, ki prek številnih podružnic in holdinških podjetij vodi do ene družine - v tem primeru Leejev.