Grafen obljublja tudi zaslone

Matej Huš

28. nov 2016 ob 23:23:52

Raziskovalci z univerze v nizozemskem Delftu in iz španskega podjetja Graphenea so nepričakovano odkrili, da bi lahko grafenski dvosloj uporabljali tudi za izdelavo zaslonov z zelo visoko ločljivostjo. Da, to je tisti grafen, čudežni material iz Manchestra, ki naj bi bil največje odkritje na področju materialov na prelomu tisočletja.

Na silicijevi površini, prekriti z dvoslojnim grafenom, so silicijeve praznine, velike 13 mikrometrov, ustvarile tako imenovane grafenske mehurčke. Izdelati so želeli senzorje, a se je grafenska opna na površini preveč premikala v odvisnosti od tlaka. To je povzročalo različen lom svetlobo in s tem različno obarvanje. Mehanizem je isti, ki povzroča tudi barvne lise na oljnih madežih na cesti. Senzorja na ta način ni mogoče izdelati, bi pa lahko iz tega dobili zaslon.

Za zdaj so raziskave še v tako zgodnji fazi, da sploh ni mogoče reči, ali bo nova tehnologija resnično komercialno uporabna, kaj šele špekulirati o datumu. Toda če bo tehnologija zaživela, se nam obetajo zasloni z gostoto več kot 1000 točk na kvadratni palec, ki bodo trpežnejši in varčnejši od trenutnih zaslonov, hkrati pa upogljivi. Krmilili bi jih z minimalnim spreminjanjem tlaka v notranjosti teh grafenskih mehurčkov, seveda pa bi potrebovali še eksterno osvetlitev. A podobno ko e-črnilo ti zasloni za ohranjanje slike ne bodo potrebovali energije. Odkritje so opisali tudi v ACS Nano Letters.

Delujoč prototip obljubljajo za MWC v Barceloni prihodnje leto. Toda prej morajo rešiti še dva problema - izdelati dovolj mehurčkov, saj so ti zelo majhni, toraj jih moramo za en sam piksel nanizati veliko. In drugo, izdelati morajo mehurčke, ki bodo imeli eno barvno in ne cele mavrice, kot je to sedaj. Marca bomo, upajmo, videli več.