Office Depot viruse "našel" na novih, svežih računalnikih

Matej Huš

22. nov 2016 ob 17:05:26

Strašilna programska oprema (scareware), ki se izdaja za legitimna orodja za iskanje virusov in druge nesnage (malware) in uporabniku v vsakem primeru "najde" okužbo in ponudi plačljivo odstranjevanje, ni nič novega. Nova pa je predrznost, s katero so to taktiko v ameriški verigi pisarniškega materiala Office Depot izrabljali v resničnem življenju. Strankam, ki so tja prinesle računalnik, so pogosto našli fantomske okužbe in jim ponudili odstranjevanje, ki je stalo od 180 dolarjev dalje.

Na nezakonito prakso je medijsko hišo Kiro7 opozoril neimenovani žvižgač. Ta je razkril, da vodstvo od zaposlenih zahteva, da na računalnikih poženejo PC Health Check, ki najde domneve okužbe, potem pa dnevno prodajo določeno število storitev dezinfekcije računalnika. Če PC Health Check zveni znano, je to zato, ker gre za program istih avtorjev, ki so stali za stranjo support.com. Leta 2013 so se zaradi zavajanja s scarewarom v skupinski tožbi poravnali s plačilom osem milijonov dolarjev odškodnine. PC Health Check z uveljavljenimi programi za iskanje groženj na računalniku nima nobene povezave.

Na Office Depot so zato novinarji nesli šest računalnikov, ki so bili sveže kupljeni v trgovini, nikoli rabljeni in predvsem nikdar povezani v internet. Štiri od šestih izpostav Office Depota so na njih "našle" malware, katerega odstranitev bi stala 180 dolarjev. Neodvisni preizkus druge novinarske hiše je potrdil prevaro. Računalniki so bili seveda neoporečni, kar so potrdili tudi v drugem neodvisnem podjetju. V Office Depotu so imeli prakso, da so uporabnike vprašali po nekaj indicih za okužbo (ali računalnik deluje počasi, ali se odpirajo pojavna okna itd.) in če je ta odgovoril pozitivno, so to odkljukali v programu, ki je potem avtomatično "našel" virus. Žvižgač ob tem poudarja, da zaposleni niti nimajo izbire - to se od njih zahteva.