Blue Originov New Shepard tudi četrtič uspešno pristal
Matej Huš
19. jun 2016 ob 19:25:16
Blue Origin, ki razvija raketo in kapsulo za let v vesolje, je danes ob 16.35 uri uspešno izvedel še četrti preizkus mehkega vračanja prvostopenjske rakete in kapsule. Raketa New Shepard je poletela z izstrelišča v Texasu in dosegla višino 101 kilometer, kar je tik nad Kármánovo linijo, nato pa varno in mehko pristala na mestu izstrelitve.
New Shepard je poganjal motor BE-3, ki kot gorivo uporablja tekoči vodik, kot oksidant pa tekoči kisik. Raketa se je od kapsule ločila po 2:45 minutah, po približno treh minutah in pol pa sta dosegli najvišjo točko leta. Raketa se je na Zemljo varno vrnila z uporabo posebnih zakrilc (wedge fins), zračnih zavor in v sklepni fazi potisnikov, tako da je bil pristanek mehak. Podobno se je tudi kapsula mehko dotaknila teksaške puščave, saj sta jo ustavili dve veliki padali in čisto na koncu v zadnji sekundi še kratek curek iz zavornih potisnikov. Blue Origin je s tem preverjal, ali je mogoče varno pristati le z dvema padaloma, saj imajo navadno tri, a so to pot enega namenoma onesposobili.
Blue Origin je s četrtim uspešnim poizkusom postal tudi bolj suveren, saj so si to pot že upali neposredno prenašati dogodek po internetu. Spomnimo, da so prvi in drugi preizkus izvedli v tajnosti in ju razkrili šele po izvedbi, tretjega pa je Jeff Bezos sicer naznanil in o njem tvital v živo, ni pa ga prenašala kamera. To pot smo si ga lahko v živo ogledali vsi.
Z raketo New Shepard in kapsulo želi Blue Origin izvajati vesoljski turizem, saj 10-minutni polet na 100 kilometrov šteje kot polet v vesolje, hkrati pa ponuja kakšne štiri minute breztežnosti. New Shepard pa bo služil tudi kot izhodiščna točka za razvoj drugih raket za večkratno uporabo, ki jih bodo uporabljali na čisto pravih vesoljskih poletih, torej takih do mednarodne vesoljske postaje ali celo v višje orbite. Kot stranski projekt so na kapsuli to pot potekali nekateri znanstveni eksperimenti, ki so jih pripravile različne univerze.