Konec naftne ere? Na Kitajskem korak pred rojstvom prve umetne zvezde
easytm
8. feb 2016 ob 13:49:29
Kitajski znanstveniki so v laboratoriju uspeli ustvariti plazmo, katere temperatura je kar za trikrat presegla temperaturo v jedru našega sonca, poroča South China Morning post. Po domače povedano, Kitajci so korak pred ustvarjenjem "umetne zvezde", ki bi teoretično lahko nadomestila vse druge vire energije. Gre seveda za tehnologije nuklearne fuzije, ki je do sedaj bolj ali manj veljala za znanstveno fantastiko.
In kaj so Kitajci pravzaprav storili? V reaktorju v obliki krofa, ki so ga poimenovali Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST), so segreli vodikov plin na temperaturo približno 50 milijonov stopinj Celzija (za primerjavo, srce sonca žari s temperaturo 15 milijonov stopinj Celzija). Dosežek kitajskih znanstvenikov izstopa predvsem po tem, koliko časa so uspeli vzdržati proces – približno 90 sekund. V zadnjih desetih letih je namreč bilo že več podobnih poizkusov (ledino na tem področju orjejo predvsem Nemci), vendar je večina poizkusov trajala le par deset sekund.
Naslednji cilj Kitajcev je podaljšati trajanje eksperimenta na vsaj 1000 sekund (približno 17 minut), vendar sami priznavajo, da je komercialna uporaba te tehnologije še leta v prihodnosti.
In kaj bi nam umetne zvezde pravzaprav prinesle? Čist in skoraj neomejen vir energije, ki bi dosedanje vire, kot je nafta, postavil na stranski tir zgodovine.