Androidni telefon ni eden, telefonov je na tisoče
Matej Huš
9. avg 2015 ob 23:00:09
Ena izmed glavnih razlik med ekosistemoma Android in Apple iOS je razdrobljenost. Medtem ko je Applovih naprav sorazmerno malo, verzij operacijskega sistema pa še manj, je svet Androidov nepregledna džungla verzij, modelov in znamk. OpenSignal je pripravil svežo analizo razdrobljenosti in predstavitev rezultatov z ikonografiko. Ključna ugotovitev je, da fragmentiranost ekosistema Androida raste.
Največji igralec je še vedno Samsung, ki mu je tržni delež v zadnjem letu upadel s 43 na 38 odstotkov. Toda na drugi strani iste palice imamo 1000 znamk, med katerimi je mogoče izbirati. Skupaj obstaja prek 24.000 različnih modelov naprav, na katerih teče ena izmed verzij Androida. Pred dvema letoma je bila ta številka slabih 12.000, torej pol manjša. Tudi z verzijami je križ, saj naprav ne moremo posodobiti, ko novo verzijo izda Google, temveč ko jo za napravo prilagodi in objavi proizvajalec. Rezultat je sila pestra zbirka verzij Androida, ki so aktivne v vsakem trenutku. Trenutno je najpopularnejša verzija Android 4.4, ki teče na 40 odstotkih naprav. Novejša 5.0 in 5.1 nista zlezla niti do petine, ker ju starejše naprave ne bodo nikoli dobile. Nepodpora novejših verzij na starih naprav je razlog, da fragmentacija verzij ves čas raste.
Zanimiva je tudi razčlemba po državah in velikosti zaslona. Slednja je parameter, ki obsega vse možne vrednosti od najmanjših do največjih. Največji zaslon je več kot 15-krat večji od najmanjšega. Pri priljubljenosti znamk po državah pa so rezultati pričakovani. V večini držav (tudi cela Evropa in Severna Amerika) je to Samsung, na Kitajskem jasno lokalni Xiaomi, v Indiji Sony, na Japonskem Docomo, v Saudovi Arabiji pa denimo HTC.
Podobni trendi so tudi na nivoju aplikacij. Na iOS jih je mogoče nameščati le iz uradne trgovine, kamor je teže priti, medtem ko na Androidu teče praktično vse, od odlično do zlonamernih aplikacij. Tudi zaradi tega je RIM BlackBerry nekoč Android označil za greznico. A BlackBerry je danes v primerjavi z Androidiom zgolj zaokrožitvena napaka na lestvicah tržni deležev.