Hologrami iz grafena
Matej Huš
28. apr 2015 ob 10:48:05
Raziskovalci s tehniške univerze Swinburne v Melbournu so uspeli uporabiti grafen za izdelavo pravih 3D-hologramov, za ogled katerega ne potrebujemo posebnih 3D-očal. Medtem ko si filmska industrija želi hologramov že vse od Vojne zvezd leta 1977, realnost caplja nekoliko zadaj in za solidne upodobitve terja uporabo posebnih očal. O novem odkritju zato poročajo v najnovejši številki Nature Communications.
Prste vmes ima ponovno vmes čudežni material grafen, za odkritje katerega je bila leta 2010 podeljena Nobelova nagrada za fiziko. Poenostavljeno gre za en atom debelo plast ogljikovih atomov v grafitnem monosloju, ki ima posebne električne in optične lastnosti, zato od grafena pričakujemo veliko - od hitrejših procesorjev do neuničljivih ogrodij za kolesa.
Princip holografije je iznašel Dennis Gabor in zato leta 1971 prejel Nobelovo nagrado za fiziko. Zamisel je preprosta - če na predmet pada svetloba z različnih smeri, se tudi odbija različno. Če uspemo to informacijo shraniti in predmet primerno oblikovati, dobimo navidezno 3D-sliko, ki jo lahko gledamo iz več perspektiv. V principu želimo shraniti popolno informacijo amplitudi in fazi svetlobe, ki se odbija z nekega predmeta. Praktična realizacija je seveda težja.
Avstralski znanstveniki so uporabili grafenov oksid, ki so mu uspeli nadzorovano spreminjati lomni količnik s fotoredukcijo, ne da bi se spreminjala temperatura ali mu dovajali toploto. Tako so pripravili majhne nanopiksle, iz katerih je sestavljen hologram. Vidni kot znaša 52 stopinj, kar je desetkrat več od trenutnih tekočekristalnih SLM-jev. Trenutno so uspeli izdelati holograme velikosti enega centimetra, a zaradi trdnosti grafena ne pričakujejo težav pri povečanju.