Digitalna prodaja glasbe dohitela fizične nosilce
Matej Huš
19. apr 2015 ob 12:31:01
Prihodki glasbene industrije že vse od razmaha digitalnih poti do vsebin upadajo, a morebiti se je lani začel trend obračati. Mednarodno združenje glasbene industrije (IFPI) je objavilo poročilo o prodaji glasbe v letu 2014, v katerem izpostavljajo rast prihodkov iz prodaje glasbe prek digitalnih virov ter praktični konec upada skupnih prihodkov.
Lani so prihodki upadli le za 0,4 odstotka v primerjavi z letom pred tem in so znašali 15 milijard dolarjev, kar je še vedno precej manj kot na prelomu tisočletja, ko so se vrteli okrog 40 milijard današnjih dolarjev. Pomembno pa je, da se glasbena industrija vendarle prilagaja na nove načine distribucije. Tako so prihodki od prodaje prek digitalnih kanalov zrasli za sedem odstotkov na 6,9 milijarde dolarjev, kar predstavlja že 46 odstotkov vseh prihodkov. Pomenljivo je tudi, da se spreminja že sam digitalni trg, saj prihodki od prodaje datotek padajo (lani -8,0 odstotka), naraščajo pa naročnine (lani +39,0 odstotka).
Pri prehodu na moderne kanale prodaje seveda prednjačijo ZDA, medtem ko se na primer v Nemčiji še vedno 70 odstotkov prihodkov ustvari s klasično prodajo albumov. Zanimivo je, da se nadaljuje trend rasti prodaje vinilnih plošč, ki je zrasla za polovico in obsega že 2-odstotni tržni delež.
V Sloveniji gre na bolje, kar se tiče dostopnosti digitalnih storitev. Na voljo imamo Deezer, Google Play Music, rdio in tidal, medtem ko so opazne odsotnosti Spotifyja in Applovega Beatsa.
Globalni je bil lani najbolje prodajal album iz animiranega filma Ledeno kraljsetvo z 10 milijoni prenosov. Največkrat prenesena skladba pa je Happy izvajalca Pharrella Williamsa s 13,9 milijoni nakupov. Najbolje prodajana izvajalka je bila Taylor Swift.