Kitajski superračunalnik četrtič zapovrstjo najzmogljivejši, sprememb malo

Matej Huš

17. nov 2014 ob 20:14:37

Na lestvici 500 najhitrejših superračunalnikov na svetu, ki se osveži vsakih šest mesecev, ni veliko sprememb. Prvo mesto še vedno drži kitajski superračunalnik Tianhe-2, ki tam vztraja od lanskega junija. Tudi ostale spremembe so se zgodile precej niže, in sicer najdemo prvo šele na 10. mestu, kamor se je prebil novi superračunalnik Cray CS-Storm ameriške vlade z zmogljivostjo 3,57 teraflop/s.

Pred pol leta smo ugotavljali, da postaja lestvica čedalje dolgočasnejša in da se čedalje počasneje spreminja. Tudi tedaj je bila prva sprememba šele na desetem mestu. Relativna hitrost rasti (v odstotkih) se še vedno upočasnjuje in nič ne kaže, da bi se povečala. Skupna zmogljivost prvih 500 superračunalnikov znaša 309 petaflop/s, kar je 13 odstotkov več kot junija in 24 odstotkov več kot lani. Ta rast je le malo višja od najnižje izmerjene rasti (9,6 odstotka), ki smo jo izmerili prav na junijski lestvici. V letih 1993-2008 je bila povprečna letna rast 90-odstotna, potem pa je začela upadati. V zadnjih letih so povprečje reševali izjemno zmogljivi superračunalniki na vrhu lestvice, ki so jih države naročale kot za stavo, sedaj pa so se upehale. Še tale podatek: na tej lestvici zadnji superračunalnik je bil junija 421., kar pomeni, da je bilo na lestvici najmanj sprememb vse od njene ustanovitve.

Prav tako se nadaljuje trend zatona ameriške prevlade. Število ameriških superračunalnikov na lestvici je upadlo na 231. Evropski superračunalniki so dobili 130 mest (junija so jih imeli le 116), azijski pa so jih nekaj izgubili, saj jih imajo le 120 (junija pa 133). Od tega jih ima Kitajska 61, kar je tudi opazen padec v primerjavi s 76 v juniju.