Šepeti brez skrivnosti
Matej Huš
18. okt 2014 ob 11:36:16
Aplikacija Whisper, ki naj bi uporabnikom omogočala anonimno razkrivanje skrivnosti na internetu, ni tako anonimna, kot se je zdelo. The Guardian je razkril, kako se podatki o uporabnikovi lokaciji zbirajo, četudi tega ne želi, da Whisper sodeluje z ameriškim obrambnim ministrstvom in da se vse objavljeno shranjujejo za nedoločen čas.
Whisper uporabnikom omogoča deljenje skrivnosti s svetom. Vsaka skrivnost sestoji iz fotografije in besedila, ki je nalepljeno čeznjo. Aplikacija obljublja anonimno deljenje teh skrivnosti in prejemanje komentarjev nanje. Zamisel se sliši zanimivo in dnevno prejme več kot tri milijone objav, a v dobi vsesplošnega prestrezanja telekomunikacij in prisluškovanja je anonimnost vražje težko zagotoviti. Na pametnem telefonu - praktično nemogoče.
Britanski časnik je razkril, da Whisper sploh ni tako zelo anonimen, kot bi želel biti. Dvomljivci so že pred časom opozarjali na nenavadno dejstvo, da aplikacija pri namestitvi na telefon zahteva veliko privilegijev, ki jih načeloma ne potrebuje - npr. dostop do imenika. Guardian pa je odkril, da kršenje zasebnosti precej bolj izpostavljeno.
Whisper ima možnost deliti tudi lokacijo, kje je bila skrivnost objavljena (geolokacijska funkcija na telefonu). Toda tudi če uporabnik to možnost izključi, Whisper še vedno beleži podatek o lokaciji. Sprva so to zanikali, nekaj dni po razkritju pa so spremenili pogoje uporabe, da to dovoljujejo. To je zelo problematično, ker je mogoče iz podatkov o času in lokaciji objave ugotoviti zelo veliko, mnogokrat celo avtorja. Whisper ima celo mehanizem za filtriranje sporočil glede na lokacijo, ki to početje še olajša.
Poleg tega so ugotovili tudi, da se podatki hranijo za nedoločen čas, četudi jih uporabniki izbrišejo. Medtem ko v politiki zasebnosti trdijo, da se podatki hranijo le kratek čas, so dejansko dostopni podatki za dve leti nazaj. Hkrati Whisper deli podatke z FBI in britansko MI5, kadar je to potrebno. Načeloma to počno vsa podjetja, če so primorana, a Whisper je pri tem zelo radodaren. Posebej pozorno spremljajo ljudi, ki so na pomembnih lokacijah in vzbujajo zanimanje (recimo okrog vojaških baz, Bele hiše itd.).
Pravzaprav nas ne sme presenetiti, da anonimnosti na internetu brez resnih priprav in napora ni. Čeprav so Whisper ustanovitelji oglaševali kot najvarnejšo mesto na internetu, kjer ne gre za prikrivanje identitete, temveč kjer identitete sploh ni, to ne drži. Internetu ni skrivnosti.