Apple A8 pod drobnogledom
Primož Resman
24. sep 2014 ob 16:37:08
Podjetje Chipworks je z izidom iPhone 6 in 6 Plus spet vzelo pod drobnogled sistemski čip Apple A8, ki omenjena telefona poganja. Ker so podobno naredili že ob izidu iPhone 5S, je primerjava med generacijama čipov enostavna. Vemo, da je Apple A7 proizvajal Samsung v 28 nm procesu, medtem ko čast izdelovalca za Apple A8 pripada TSMC-ju, kjer so uporabili popolnoma svež 20 nm proces. Zgolj pomanjšanje starejšega procesorja na nov proces bi pomenilo kar razpolovitev površine, ki jo čip zavzema, a so pri Applu jasno izkoristili priložnost ter dodali nekaj novih funkcij in zvišali zmogljivost. Rezultat je 89 mm2 veliko jedro - za primerjavo, Apple A7 zaseda 104 mm2. Pri Chipworks so pripravili podrobnejšo sliko jedra in nato za pomoč poprosili AnandTech, da so razvozlali, kaj jedro vsebuje.
Prvo predvidevanje AnandTecha ob predstavitvi novega iPhona je bilo, da Apple uporablja 6-jedrni grafični čip Imagination Tecnologies PowerVR GX6650, saj so govorili o 50 % višji zmogljivosti. Izkaže se, da je v grafičnem delu mogoče videti le štiri jedra, kar nakazuje na uporabo PowerVR GX6450. V Apple A7 je bil uporabljen njegov neposredni predhodnik, PowerVR G6430, v primerjavi s katerim novinec prinese nekaj novosti, med drugim že dokumentiran ASTC (gre za kompresijo tekstur). Površina novega grafičnega jedra znaša 19,1 mm2, medtem ko je v A7 grafično jedro zasedalo 22,1 mm2. Upoštevajoč razliko v proizvodnem procesu postane jasno, da novo grafično jedro vsebuje večje število tranzistorjev.
Površina procesorskega jedra se je bistveno bolj pomanjšala, s 17,1 mm2 predhodnika na 12,2 mm2 v Apple A8. Gre še vedno za dvojedrno zasnovo, a so podrobnejšo analizo pri AnandTechu prihranili za bolj obsežen ogled novih iPhonov. Vseeno so povedali, da gre skoraj zagotovo za evolucijo jedra Cyclone iz Apple A7, ki vsebuje nekaj novih trikov. Eden izmed njih je, kot kaže, uporaba ločenega drugonivojskega predpomnilnika za vsako jedro, ki je bil v predhodniku enoten, deljen med obe jedri. Očitno je še, da Apple še vedno uporablja 4 MB SRAM predpomnilnika, ki zaseda precej velik del jedra.