Microsoft Wireless Display Adapter
Primož Resman
24. sep 2014 ob 01:16:12
Microsoft je z objavo na svojem Windows blogu uradno predstavil Wireless Display adapter, ki je prav to, kar pove ime, priprava za brezžično povezovanje z zaslonom. Na zunaj je adapter na moč podoben konkurenčnemu Chromecastu, le da je nekoliko večji in ima kar pritrjen kabel s priključkom USB (Chromecast je opremljen s priključkom micro USB in ima priložen primerne kabel). Namen priklopa USB je seveda dodatno napajanje, saj HDMI, kamor se sicer adapter vključi, ne zmore zagotavljati dovolj moči. Pri zunanjosti se podobnost s Chromecastom večinoma konča, saj sta z vidika funkcionalnosti popolnoma različna, čeprav je končni efekt navsezadnje na moč podoben.
Chromecast vsebuje procesor in osnovni operacijski sistem, ki mu omogoča nameščanje aplikacij ter predvajanje zvočnih ter video vsebin brez drugih naprav. Je res, da je druga naprava potrebna za začetek predvajanja, sem spadajo prenosnik z brskalnikom Chrome (s katerimkoli operacijskim sistemom), mobilni telefon ali tablica z operacijskim sistemom Android oz. Chrome, saj se video oz. zvočne vsebine ponudnikov, ki jih podpira Chromecast, predvaja s castanjem z ene izmed prej omenjenih naprav, obenem pa je za delovanje potrebna tudi brezžična internetna povezava z lokalno mrežo. Internetna zaradi pretočnih vsebin, lokalna mreža pa za povezovanje Chromecasta z omenjenimi napravami. Poleg naštetega Chromecast podpira še zrcaljenje slike, ki jo na računalniku prikazuje Chrome.
Microsoftov Wireless Display Adapter je preprostejši, saj gre za poceni zunanji sprejemnik po standardu Miracast. Posledično jasno ne podpira pretočnega predvajanja, saj je sposoben le zrcaljenja zaslona oz. razširjanja namizja (uporabniku računalnika sta tako na voljo dva ločena zaslona). Vsebine se morajo na prvotni napravi predvajati ves čas, s tem predstavljajo celotne mišice, tako za preračunavanje kot za povezovanje v svet, a to Microsoftovo rešitev naredi bolj fleksibilno, saj lahko prikazujemo karkoli je mogoče prikazati na napravi sami. Podprti so vsi osebni računalniki, ki podpirajo Miracast, Windows 8.1 (Windows 8 in 7 podpirata le Wi-Fi Direct, ki je osnova za Miracast) in nekoliko manj uradno Linux s pomočjo MiracleCast, tablice z Windows 8.1, mobilni telefoni z Windows Phone 8.1 in naprave z vsaj Android 4.4 (uradno, čeprav podpora obstaja že vse od Android 4.2). Izredno zanimiv primer uporabe, ki so ga izpostavili v najavi na blogu, je kombiniranje s projektorji v sejnih sobah, kjer bo brezžični adapter v zgodovino poslal iskanje pravega adapterja in iskanje primernega priključka na napravi. Potrebno bo le imeti dovolj nov projektor (vhod HDMI) in dovolj novo napravo, pa naj bo to prenosnik, tablica ali pa kar mobilni telefon.
Adapter bo na voljo v oktobru v ZDA in Kanadi, kjer bo stal 60 ameriških dolarjev v Microsoftovih fizičnih trgovinah, njihovi spletni trgovini ter v trgovinah Best Buy. Širša dobavljivost še ni znana.