Amazon je osvežil svoje Kindle
Primož Resman
18. sep 2014 ob 22:06:07
Amazon je osvežil skoraj celoten nabor svojih tabličnih naprav in e-bralnikov Kindle. V ponudbi nespremenjen ostaja le e-bralnik Paperwhite, a so zato nad njim dodali nov Kindle Voyage, najcenejši Kindle pa je bil prav tako osvežen. Slednji zdaj nima več gumbov, s tem se je Amazon dokončno poslovil od fizičnih gumbov za upravljanje s svojimi napravami, to pa jim seveda omogočajo na dotik občutljivi zasloni. Upravljanje z bralnikom in listanje med stranmi je tako izvedeno na enak način, kot na Kindle Paperwhite (listanje s potegom vstran). Najugodnejši Kindle ima obenem še 20 % zmogljivejši procesor ter kar dvakrat več prostora, 4 namesto 2 GB, da bo nanj mogoče naložiti še več knjig.
Kindle Paperwhite je po novem srednja izbira, ko pride do Amazonovih e-bralnikov, saj vrh ponudbe predstavlja Kindle Voyage. Kot že omenjeno tudi ta nima fizičnih gumbov za upravljanje z napravo, saj uporablja na dotik občutljiv zaslon, a za listanje med stranmi knjige uporablja zanimivo novost. Levi in desni rob zaslona sta občutljiva na pritisk, torej bralnik zazna, kdaj uporabnik rob stisne bolj močno, kot ponavadi, ter to upošteva kot ukaz za zamenjavo strani. Obenem še zavibrira (slednje je mogoče nastavljati) za povratno informacijo. Zaslon, še vedno tipa e-ink, je tokrat mnogo boljši, saj ima gostoto kar 300 pik na palec dolžine, s čimer pride v korak z običajnimi tabličnimi napravami z visokoločljivostnimi zasloni. To seveda pomeni, da je tekst veliko bolj oster, tudi pri večji gostoti zapisa. Poleg višje ločljivosti je višji še kontrast, ki seveda bralnike še bolj približa fizičnim knjigam. Osvetlitev zaslona ostaja enaka, kot na Paperwhite, v primeru osvetlitve v napravi pa so pri Amazonu dodali funkcijo, ki počasi prek pol ure v temi znižuje osvetlitev, saj je statična nastavitev takoj po ugašanju luči pretemna oz. presvetla, ko se oči navadijo na temno okolico. Velika sprememba je steklena površina zaslona, ki je hrapava, da bi se približali teksturi papirja ter odstranili odseve. Do sedaj so vsi Kindli namreč imeli plastične prevleke zaslona.
Na področju tabličnih naprav so pri Amazonu osvežili Kindle Fire HDX 8.9. Na zunaj spremembe niso vidne, saj jih tudi ni, ima pa letošnja izdaja zato zmogljivejši procesor, boljši zvočni podsistem ter pride z novo različico operacijskega sistema Fire OS. Nov procesor je Qualcommov Snapdragon 805, ki teče pri 2,5 GHz, vsebuje zvočni čip s podporo Dolby Atmos, ki se bo izkazal predvsem pri uporabi slušalk, medtem ko poznan 8,9-palčni zaslon z ločljivostjo 2560 x 1600 pik prejme dinamično osvetlitev, ki prilagaja tako svetlost kot ravnovesje beline zaslona pri branju knjig, verjetno po vzoru Kindle Voyage. Na voljo bo po novem še fizična tipkovnica s povezovanjem prek Bluetootha, v Fire OS 4.0 so dodali programski paket, ki podpira dokumente Microsoft Office ter vključili podporo za virtualiziranje operacijskega sistema Windows.
Kindle Fire HD7 ni prejel bistvenih novosti, 7-plačni zaslon je še vedno tipa LCD z ločljivostjo 1280 x 800 pik in ima procesor, ki teče pri 1,5 GHz (drugega niso razkrili). Še največja novost je, da bo Fire HD7 na voljo v petih barvah, črni, beli, modri, roza in modri. Novost je še Kindle Fire HD6, ki je razen palca manj na diagonali zaslona popolnoma identičen Fire HD7. Zaslon je zaščiten s steklom Gorilla Glass 3, v svet spredaj gleda kamera z ločljivostjo VGA, zadaj pa z 2 milijonoma točk.
Med bolj zanimivimi novostmi je Kindle Fire HD Kids Edition, ki je pravzaprav običajen Kindle Fire HD6 oz. HD7, a je nekoliko dražji. Za 50 dolarjev višjo ceno kupci prejmejo dodobra oblazinjeno dodatno ohišje, ki tablico ščiti pred padci in udarci ter otrokom omogoča lažje prijemanje, nekoliko prilagojen operacijski sistem ter boljšo garancijo. Spremembe v operacijskem sistemu s pomočjo profilov omogočajo res fin nadzor nad uporabo tablice, mogoče je nastaviti npr. le do dve uri igranja iger na dan v določenem časovnem obdobju, npr. do 6. ure zvečer, medtem ko je za druge aktivnosti, recimo branje knjig, mogoče te omejitve bistveno bolj sprostiti. Zaradi profilov seveda tudi ni nevarnosti, da bi otroci brskali po stvareh, ki naj jih ne bi videli (npr. e-mail predal staršev). Otroška izdaja tablice ni na voljo z dodatnimi reklamami, ki sicer Amazonove izdelke še nekoliko pocenijo, ker se jim oglaševanje otrokom ne zdi moralno. Poleg znatno omjenega obsega nakupov znotraj aplikacij (iger) v slednjih sploh ni oglaševanja, iz istega razloga. Prvo leto bo naročnina na Amazonov FreeTime Unlimited brezplačna, to pa uporabniku prinese ogromno otrokom namenjenih vsebin, iger, knjig in risank ter filmov. Najboljši dodatek 50 dolarjev višje cene je nedvomno dvoletna garancija brez omejitev. Tako staršem ne bo treba skrbeti, kaj otrok s tablico počne, saj jo bo Amazon rade volje zamenjal.
Novi tablice in e-bralniki bodo na voljo od 2. oktobra, medtem ko jih je v ZDA že mogoče prednaročiti. Fire HD6 bo stal 99 iz. 119 dolarjev za 8 oz. 16 GB model, Fire HD7 je z enako prostora nekoliko dražji, stal bo 139 oz. 159 dolarjev, medtem ko bo Fire HDX 8.9 stal 379 dolarjev za 16 GB, 429 dolarjev za 32 oz. 479 dolarjev za 64 GB prostora. Vsi omogočajo le Wi-Fi povezljivost, medtem ko Fire HDX z LTE povezljivostjo in 32 oz. 64 GB prostora za podatke stane 529 oz. 579 dolarjev. Tipkovnica bo naprodaj za 59 dolarjev. V vseh primerih dodatnih 15 dolarjev pri nakupu izključi Amazonove reklamne storitve Special Offers. Najcenejši, osnovni e-bralnik Kindle bo naprodaj za 79 dolarjev, namesto 69, kolikor je stal predhodnik, Paperwhite stane 119 dolarjev, medtem ko bo Kindle Voyage z WiFi povezljivostjo naprodaj za 199, z mobilno povezljivostjo pa za 279 dolarjev. Spet vse cene veljajo za ponudbo z oglasi Special Offers, kjer izklop le-te ob nakupu stane 20 dolarjev.
Nekaj novosti v Kindle Fire OS 4.0 smo že omenili, a je vredno omeniti še, da na Android 4.4 osnovana Amazonova predelava prinaša še nekoliko osvežen grafični vmesnik, iz Fire TV so prenesli ASAP, boljšo podporo za pretočne video vsebine, prisoten je Smart Suspend, ki ob običajnih urah neaktivnosti (npr. ponoči oz. dopoldne) tablice izklaplja določene funkcije, npr. Wi-Fi, da še bolj agresivno varčuje z baterijo. Na tablicah je zdaj prisoten z Amazonovega telefona poznan Firefly, ki omogoča preverjanje in primerjanje cen izdelkov v trgovini na spletu. Poleg novosti v operacijskem sistemu omenimo še, da bodo družinski člani lahko s Family Library zdaj kupljene vsebine na le enem računu delili med seboj, podobno, kot obljublja Apple za svojo ponudbo na iTunes. V primeru Amazona deljenje pokriva, knjige, aplikacije, videovsebine z njihove storitve Prime Instant, a ne vključuje ponudbe z njihovih trgovin z glasbo, filmi in TV nanizankami.