Strumpf: piratiziranje filmov ne škodi, včasih celo koristi

Matej Huš

15. jul 2014 ob 12:00:27

V večni debati, ali piratstvo škoduje hollywoodskim studiem, smo dočakali novo dejanje. Ameriški ekonomist Koleman Strumpf, ki je že večkrat dokazoval, da je vpliv deljenja datotek zanemarljiv, je predstavil nov članek, v katerem dokazuje minimalen vpliv piratiziranja filmov na končni izkupiček studiev.

Vpliv deljenja filmov prek interneta na zaslužke studiev je zasledoval z opazovanjem gibanja tečajev delnic teh podjetij in filmov. Borza je namreč že od nekdaj znanilec prihodnosti in kaže, kaj trg od gospodarstva pričakuje v prihodnosti, pa četudi je virtualna. Raziskoval je obdobje med leti 2003-2009 ter spletno borzo Hollywood Stock Exchange, kjer je moč trgovati glede na pričakovan izplen posameznega filma.

Rezultati so pokazali, da piratstvo praktično ne vpliva na zaslužek, ki ga posamezni filmi ustvarijo, oziroma ga včasih celo poveča. Kadar tik pred prihodom filma v kinematografu na splet pricurljajo kopije filma, po možnosti v slabši kakovosti, lahko ustvarijo toliko zanimanja, da to zaslužke od vstopnic še poveča.

Strumpf je področju analize piratstva že prekaljen maček. Že leta 2007, da je vpliv deljenja glasbe na njeno prodajo zanemarljiv, čeprav so nekateri (zlasti Stan Liebowitz) tem rezultatom oporekali na metodološki osnovi. Zanimivo je, da je leta 2010 Strumpf malo spremenil mnenje in objavil, da deljenje glasbe vendarle povzroča izgubo.