Turčija hoče svoj svetovni splet (ttt)

Mandi

21. apr 2014 ob 16:01:16

Kot smo že poročali, je turški premier Recep Tayyip Erdogan pred lokalnimi volitvami konec marca zaukazal blokado Twitterja, YouTuba in še nekaterih drugih tujih spletnih strani, ker so se tam začeli pojavljati (upravičeni ali ne) napadi nanj osebno. Taktika se je zgleda izplačala, saj je njegova stranka doživela prepričljivo zmago (s ~43% glasovi vseh volivcev), ustavno sodišče pa je o odpravi blokade odločilo šele v začetku aprila - skratka, po volitvah.

Vlada te blokade sicer še ni odpravila, ker so našli še nekatere druge očitke zoper Twitter, konkretno glede (ne)plačevanja davkov. Obenem pa bi radi šli še veliko dlje od blokade posamičnih strani: turški minister za promet, pomorstvo in komunikacije Lüfti Elvan je tako ta vikend omenil kar možnost prehoda na lastni domenski sistem. Konkretno bi "www" zamenjali s "ttt", s čimer seveda mislijo, da bi postavili lastne korenske domenske strežnike, ter s tem povsem svoj domenski sistem. S tem bi se njihov "nacionalni internet" v veliki meri odrezal od svetovnega, nekako tako, kot je bil nekdanji sovjetski blok zavoljo rabe barvnega tv standarda SECAM v veliki meri odrezan od zahodnih TV postaj.

Elvan odkrito pravi, da niso edina država, ki razmišlja o tem, pač zato, ker so vsa velika družbena omrežja gostovana v ZDA in ker ta preprosto "premalo naredijo" glede želj posameznih držav članic za hitre in učinkovite blokade za njih spornih vsebin. Kot pravi, pričakuje Turčija vsaj to, da bo Organizacija združenih narodov sprejela enotna in učinkovita mednarodna pravila za takšne situacije.

Za zdaj so se sicer na skupnem sestanku ministrstva, ISP-jev in Twitterja uspeli dogovoriti za neke sorte "pikselacijo" (zameglitev) najbolj spornih vsebin. Kdo in po kakšnih kriterijih bo to izvajal, še niso povedali. Podobne "country-specific" blokade Google sicer pozna že kakšni dve leti.