RaspberryPi postaja nekoliko bolj odprt
Primož Resman
9. apr 2014 ob 00:02:11
Odprtokodneže običajno moti vsak del njihovega projekta, ki ni popolnoma odprt. Enako je z Raspberry Pi, ki uporablja zaprt sistemski čip (podrobnosti centralnega in grafičnega procesorja ter pomnilniškega vodila niso znane), a so z veseljem medse sprejeli odprt grafični gonilnik. Zaradi zaprtega procesorja seveda obstoječa strojna oprema prav tako ni popolnoma odprta, kar želijo vsaj nekoliko zmanjšati ter Raspberry Pi obenem približati uporabi v industriji.
Predvsem zaradi industrijske uporabe je bil predstavljen nov modul, t.i. Raspberry Pi Compute Module, ki na tiskanini oblike pomnilniške palčke SODIMM DDR2 nosi prej omenjeni sistemski čip, 512 MB delovnega pomnilnika in 4 GB podatkovnega pomnilnika. Na uporabniku je nato, da zasnuje matično ploščo z vsemi povezavami, ki jih potrebuje. Na to ploščo se bo modul Raspberry Pi seveda povezal prek standardne pomnilniške reže SODIMM, za katero fundacija poda specifikacije za povezljivost. Skupaj s predstavitvijo novih modulov je bila predstavljena referenčna matična plošča, ki tokrat je popolnoma odprta ter vsebuje vse pomembne povezljivostne standarde, kot običajni Raspberry Pi. Navzoči so torej HDMI, USB in splošni povezljivostni vhodno-izhodni pini GPIO skupaj z dvema izhodoma za zaslone in dvema vhodoma za kamere. Na plošči je seveda izvedeno tudi napajanje modula.
Hobi rabi je jasno še naprej namenjena običajna različica, kar pove dejstvo, da je zgoraj opisana matična plošča mišljena le kot pomoč za ustvarjalce svojih plošč, medtem ko bo modul na voljo v paketih po 100 modulov, kjer bo cena vsakega 30 dolarjev. Posamezni bodo sicer prav tako na voljo za nekoliko višjo ceno, a to ni namen tega projekta. Za konec še opozorilo, moduli uporabljajo režo SODIMM DDR2 le fizično, medtem ko so električni signali posameznih povezav popolnoma nezdružljivi s pomnilniškimi. Vtikanje Raspberry Pi Compute Modula v prenosnik ne bo pomenilo nič dobrega.