Raspberry Pi dve leti pozneje z odprtim grafičnim jedrom

Matej Huš

2. mar 2014 ob 14:18:14

Pred dvema letoma se je začela prodaja kartičnega računalnika Raspberry Pi, ki je medtem osvojil svet. V tem času so prodali 2,5 milijona modelov A in B, iz katerih je nastalo ničkoliko najrazličnejših projektov. Danes Raspberry Pi poganja vse od robotov do predvajalnikov filmov. Nekdo je celo sestavil kopijo kontrolne mize iz Nasinih izstrelitvenih ploščadi. Ob drugi obletnici pa smo dobili še darilo v obliki odprtja specifikacij.

Čip BCM2835 v Raspberryju Pi uporablja grafično jedro VideoCore IV, ki ga najdemo na številnih ARM-jevih čipih. Z njim se trenutni gonilniki pogovarjajo prek zaprtega kosa programske opreme (blob), kar je precejšnja pomanjkljivost. To se utegne spremeniti, saj je Broadcom najavil, da bodo razkrili celotne specifikacije in vso kodo za čip BCM21553. Omenjeni čip je namenjen mobilnim telefonom, a ima isto grafično jedro kakor BCM2835, zato bi moral biti prenos precej enostaven.

Fundacija Raspberry Pi zato razpisuje nagrado v višini 10.000 dolarjev za človeka, ki bi uspel pognati Quake III v gledljivi hitrosti in ločljivosti s temi gonilniki.

Kaj pa prihodnost? Trenutni Raspberry Pi ima še nekaj drugih blobov, ki jih kaže sčasoma odpraviti. Poleg tega pa lahko v prihodnosti pričakujemo novo verzijo strojne opreme. Trenutno, pravijo, so približno leto do dve oddaljeni od razmišljanja o tem, a slej ali prej se bo to moralo zgoditi. Ne bo pa Raspberry Pi nikoli postal odprta strojna arhitektura, kot sta na primer Arduino in BeagleBone.