Južna Koreja zaradi strahu pred vohunjenjem ne bo uporabljala Huaweijeve opreme
Matej Huš
15. feb 2014 ob 17:32:59
Južna Koreja se je odločila, da za občutljivo telekomunikacijo z ZDA ne bodo uporabljali opreme kitajskega proizvajalca Huawei, ker se bojijo vohunjenja. Trenutno za mobilne telekomunikacije v Južni Koreji skrbijo podjetja KT, SK Telecom in LG Uplus, ki vsa uporabljajo Huaweijevo opremo. To pa moti ZDA, ki ima v Južni Koreji vojaška oporišča, zato so si od decembra prizadevali za odslovitev Huaweija.
Zato bo Južna Koreja poskrbela, da bodo promet med ZDA in Južno Korejo, ki bo vseboval občutljive informacije, na primer vojaške, diplomatske in podobne, pošiljali po kanalih, ki ne uporabljajo Huaweijeve opreme. Nezadovoljstvo s tem kitajskim podjetjem so ZDA pokazale že večkrat, opirajo pa se na trditve, da je kitajska vojska odgovorna za številne vdore v ameriške strežnike. Čeprav tako kitajska vojska zanika vdore kakor Huawei prisluškovanje telekomunikacijam, ki tečejo po njihovi opremi, to ZDA ni prepričalo.
Tako so ZDA že leta 2011 odločile, da izključijo Huawei iz izgradnje ameriškega mobilnega omrežja za komunikacijo v primeru nesreč. Kot razlog so navedli pomisleke glede nacionalne varnosti. Leto pozneje se je Avstralija odločila, da Huawei ne bo smel sodelovati na razpisih za izgradnjo širokopasovnega omrežja. Ko je decembra lani Južna Koreja izbrala Huawei za dobavitelja pri LG Uplusovi nadgradnji omrežja, je to sprožilo precej ameriških nasprotovanj.
Te poteze zaostrujejo že tako precej zapletene in napete odnose med ZDA in Kitajsko, kar se tiče internetnega vojskovanja, saj obe državi druga drugo obtožujeta napadov in prisluškovanja, ter razmere na korejskem polotoku. ZDA ponavljajo, da je varen kanal z Južno Korejo nujno potreben, ker jo ščitijo pred Severno Korejo. Kitajska se je v zadnjem času sicer nekoliko oddaljila od ravnanj od Severne Koreje, a je še vedno najboljši približek zavezniku, ki ga ima Severna Koreja. Kitajska in Huawei trdita, da so ameriško-korejski pomisleki neutemeljeni. ZDA se diplomatskemu zapletu poskuša izogniti z izjavo, da je za zadnjo spremembo odgovorna zgolj Južna Koreja. Že mogoče, a so iz ZDA dobili več precej očitnih namigov.