CES 2014: Sonyjev PlayStation Now za igranje iger kjerkoli
Matej Huš
8. jan 2014 ob 22:53:33
Sony je prepričan, da prihodnost igranja iger niso konzole, temveč igranje iger kjerkoli in kadarkoli. Na CES-u so predstavili storitev PlayStation Now, ki bo omogočila igranje iger v oblaku.
Uporabniki bodo igro dejansko igrali v oblaku, medtem ko bo njihov vmesnik konzola (PlayStation 3, 4 ali Vita), pametni telefon, tablični računalnik ali kar pametni televizor iz Sonyja. Na CES-u so obiskovalci lahko preizkusili, kako je na ta način mogoče igrati The Last of Us.
Storitev bodo najprej dobili v ZDA, kjer bo poleti z njo mogoče uporabljati PlayStation 3 in 4, podpora za Vito pa pride pozneje. V vseh primerih bo na začetku mogoče igrati le naslove za PlayStation 3, četudi jih bomo igrali na drugih napravah. Sony obljublja, da bo večina novih televizorjev serije Sony Bravia podpirala PlayStation Now že letos. Na koncu, v neki nedoločeni časovni točki, bo storitev mogoče uporabljati tudi na ostalih, nesonyjevih napravah.
PlayStation Now je nastal iz storitev podjetja Gaikai, ki ga je Sony za 380 milijonov dolarjev kupil leta 2012. Celotna igra bo v oblaku. Kupili ali najeli jo boste enkrat, potem pa bo dostopna v vseh vaših napravah. Še več, ne glede na to, kjer ste jo igrali, v vsakem trenutku jo bo mogoče igrati najprej z iste igralne točke na katerikoli drugi napravi, seveda povezani v internet.
Beta testiranje se v ZDA prične še ta mesec. Kdaj pride sem, ni znano. Sony se je napol opravičil in priznal, da je Evropa (PAL-regija) neprimerno bolj zakomplicirano področje sveta, kjer je kopica držav in ponudnikov dostopa do interneta z zelo različnimi hitrostmi, zato bo morala Stara celina še nekoliko počakati.
Povejmo še, da Sonyju ne gre slabo niti na področju konzol. Do konca leta so prodali več kot 4,2 milijona enot PlayStationa 4, medtem ko je Microsoft v istem času le tri milijone Xboxov One (podatki so za ZDA).
Poleg PlayStationa Now pa se nam obeta še oblačna storitev, ki bo ponujala televizijo, video in DVD-je na zahtevo na televizorjih in ostalih Sonyjevih napravah. Kaj konkretnejšega niso povedali, in to z dobrim razlogom. Tak podvig zahteva ogromno pravnega in organizacijskega manevriranja med distributerji, založniki in ostalimi udeleženci.