Inšpektorat ni ukrepal proti organom, ki kljub zahtevi niso dali informacij javnega značaja

Anže Boštic

27. dec 2013 ob 12:43:03

Inšpektorat za javni sektor ni izvedel nadzora na ministrstvih in občinah, ki kljub zahtevi spletnega portala podcrto.si niso posredovali informacij o stroških za službena potovanja njihovih predstojnikov. Po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja (ZDIJZ) lahko inšpektorat uradno osebo organa, ki v 20 delovnih dneh informacij ne posreduje, kaznuje z globo med 625 in 1250 evri.

Avgusta in oktobra letos je spletni portal podcrto.si izvedel analizo, ki je pokazala visoko stopnjo neodzivnosti ministrstev, njihovih organov v sestavi in mestnih občin na zahteve za posredovanje informacij javnega značaja. Julija so po elektronski pošti na 12 ministrstev, 32 organov v njihovi sestavi in 11 mestnih občin kot navaden državljan naslovili vprašanje o skupnih stroških za službene poti njihovih predstojnikov med marcem 2012 in februarjem 2013. Petnajst organov, med njimi pet ministrstev, je vprašanje ignoriralo, dva organa pa sta celo zastavila nezakonito vprašanje zakaj naj podatke posredujejo.

Ker so od nekaterih organov, ki so odgovorili na njihovo vprašanje, dobili podatek o zelo nizkih potnih stroških, so septembra vse organe še uradno zaprosili še za dokumente, ki izkazujejo potne stroške njihovih predstojnikov. Štirje organi – ministrstvo za zunanje zadeve, Inšpektorat za javni sektor, Urad RS za mladino in Uprava RS za izvrševanje kazenskih sankcij – niso v zakonsko določenem roku odgovorili ne na julijsko ne na septembrsko zaprosilo. Po pregledu dokumentacije se je še izkazalo, da je 11 organov prvič sporočilo prenizke stroške službenih potovanj.

Na inšpektoratu so na vprašanje, koliko glob so izrekli na podlagi naših razkritj, odgovorili, da z analizo niso bili seznanjeni. Zato niso naredili nadzora pri niti enem organu.

A pojasnila inšpektorata so nenavadna. Povzetke analiz je poleg Slo-Techa objavil tudi časnik Delo in spletni portal Slovenskih novic. Obenem je avtor analiz pristojno osebo na inšpektoratu tik pred objavo drugega, oktobrskega članka, telefonsko opozoril na ugotovljene pomanjkljivosti.

Inšpektorat za javni sektor je portalu podcrto.si prejšnji teden še sporočil, da bodo vprašanja portala glede njihovega ukrepanja proti organom obravnavali kot pobudo za inšpekcijski nadzor, ki ga bodo izvedli v skladu s svojimi pooblastili. A tu bi lahko inšpektorji naleteli na težavo. Ker tudi inšpektorat za javni sektor ne na prvo ne na drugo zahtevo portala po informaciji o višini potnih stroškov ni odgovoril, bodo morali preiskovati tudi samega sebe. Zato so 14. decembra inšpektorat vprašali, kako bodo ukrepali zoper samega sebe oziroma ali bo v tem primeru nadzor izvedel kdo drug. Ker nam na to vprašanje takrat niso odgovorili, so jim 18. decembra poslali še eno elektronsko pošto z enakim vprašanjem. Odgovora do danes niso dobili.