Raspberry Pi z Mathematico kot kalkulator za 25 dolarjev
Matej Huš
23. nov 2013 ob 18:06:00
Že osnovni kalkulatorji brez simbolnega računanja in grafičnega prikaza danes stanejo nekaj deset evrov, medtem ko so naprednejši ustrezno dražji. Kaj pa če bi za kalkulator uporabili kar kartični računalnik Raspberry Pi za vsega 25 dolarjev? Navsezadnje je njegov osnovni namen otroke in mladež seznaniti s svetom, kjer so matematika, programski jeziki in algoritmi nujno potrebno. Rečeno - storjeno.
Najbolj priljubljeni in razširjeni programski paket za reševanje matematični problemov je gotovo Wolframova Mathematica, ki pa žal ni zastonj. Njihov Wolfram Alpha vam kar na internetu brezplačno izračuna marsikaj, za integrale pa lahko uporabite njihov integrator. Sicer pa Mathematica v najcenejši študentski verziji stane okrog 50 dolarjev, resne in komercialne verzije pa hitro pobegnejo v štirimestne številke.
Kaj če bi torej združili Raspberry Pi in Mathematico? Doslej je bila Mathematica brezplačno priložena kakšnemu kosu strojne opreme samo enkrat - leta 1988 ob prvem izidu jo je bilo mogoče dobiti zraven Jobsovega NeXT-a. Raspberry Pi je druga naprava, ki bo imela brezplačno priloženo Mathematico, kar pomeni, da bo za 25 dolarjev mogoče dobiti najzmogljivejši kalkulator.
Stephen Wolfram ima podobne smotre kakor ustvarjalci Raspberryja Pi (poglejte njegovo predavanje na TED-u spodaj), zato to sodelovanje ni presenetljivo. Učenje matematike v šolah je dandanes predvsem učenje računstva, medtem ko bi nas morala šola za moderni svet pripravljati drugače. Seveda je pomembno, da znamo ročno deliti in reševati integrale per partes, a v končni fazi so to obrtniški postopki. Pomembneje je, da si predstavljamo, kaj integracija pomeni, kaj predstavlja obrestnoobrestni račun in zakaj lahko dve odstotni točki višja obrestna mera podvoji anuiteto, kako se spremembe določenih spremenljivk poznajo na končnih rezultatih in podobno. Mathematica je odločen program za ta namen, saj se lahko - ko je to potrebno - odmaknemo od računskih podrobnosti in gledamo rezultate. Saj veste, lepo je poznati drevesa, a včasih je treba gledati gozd. Zna pa seveda tudi dobršno mero simbolnega računanja, tako da nam lahko namigne, kako bi izračunali določeno neskončno vsoto, če to potrebujemo.
Zato bodo imeli od sedaj prodani Raspberryji Pi vgrajena Wolfram Language in Mathematico, obstoječi lastniki pa si ju bodo lahko brezplačno prenesli s spleta.
sudo apt-get update && sudo apt-get install wolfram-enginePoteza ima tudi poslovno logiko, saj je Raspberry Pi še vedno nekajkrat počasnejši od povprečnih prenosnih računalnikov, kaj šele delovnih postaj. Tako ni pričakovati, da bi se razdeljevanje Mathematice zajedalo v prodajo njenih plačljivih verzij. Bodo pa verjetno ljudje, ki se bodo v mladosti spoznali z njo, po njej raje posegali tudi v odraslem življenju (Microsoft je to spoznal že zdavnaj, zato imamo MSDNAA). Tako vidi stvar advocatus diaboli. Zagotovo pa ima projekt številne pozitivne učinke, med katerimi je zelo visoko višanje naravoslovno-matematične pismenosti.