Google hoče razkriti več podatkov o tajnih zahtevkih po informacijah

Matej Huš

21. jun 2013 ob 15:30:12

Apple, Microsoft in Facebook so po izbruhu afere Prism poizkusili rešiti, kar se je rešiti dalo, tako da so hitro objavili podatke o številu zahtevkov po posredovanju informacij. Zakonodaja ne dovoljuje niti razkritja obstoja zahtevkov obveščevalnih agencij, a so podjetja od vlade pridobila dovoljenje, da objavijo skupno število vseh zahtevkov - tako običajnih kakor tudi obveščevalnih. Google se s tem ne strinja.

Google že sedaj daje največ poudarka preglednosti, zato redno objavljajo podatke o tovrstnih zahtevkih. To je tudi razlog, da še niso pripravili poročila po aferi Prism. Google namreč pravi, da so podatki, ki jih razkrivajo, izčrpnejši od tega, kar jim vlada dovoljuje razkriti glede obveščevalnih služb. Zaradi tega so včeraj vložili pobudo na FISO (Foreign Intelligence Surveillance Court) za dovolitev obelodanitve podrobnejših podatkov. Če bi namreč pristali na to, kar je FISA ponudila ostalim, potem v prihodnosti ne bi mogli več objavljati svojega dosedanjega poročila o transparentnosti.

Toda tudi če Google uspe, bo veliko ostalo skritega. Število zahtevkov in število prizadetih uporabnikov sta ločena pojma, saj običajno en zahtevek pokriva več ljudi. Prav tako ne bomo nič bližje odgovoru, kako točno Prism deluje in kaj vse vlada ve.