Kaj je Sirska elektronska vojska?

Matej Huš

19. maj 2013 ob 21:07:01

Na internetu nikoli ne zmanjka hekerskih skupin, ki iz najrazličnejših razlogov in ideologij napadajo strani ter ponujajo stotero možnosti za ugibanje in špekuliranje, komu pripadajo. Zadnja v vrsti teh skupin je SEA (Sirska elektronska vojska), ki je pretekli mesec vdrla v Twitterjev račun Associated Presssa in povzročila pravo paniko na newyorški borzi. Ta mesec so napadli še parodijsko medijsko stran The Onion, nazadnje pa so bili žrtve pri Financial Timesu, saj se je SEA prikopala do Twitterja, blogov in Facebooka omenjenega časnika. Glavno vprašanje sedaj postaja, kdo je SEA.

SEA povsod, kamor pride, lepi provladne vsebine v podporo Bašarju Al Asadu. Kljub temu pa ni neposrednih dokazov, da gre za skupino, ki bi jo sponzorirala sirska vlada. SEA se je prvikrat prebila na radarje svetovne spletne skupnosti maja 2011, ko so se v Siriji začele protivladne vstaje. Takrat je bila SEA organizacija z jasno definirano hierarhijo oziroma poveljstvom, Al Asad pa jo je poimenoval "resnična vojska v navidezni resničnosti". Mnogo članov je pripadalo SCS (Syrian Computer Society), ki jo je Al Asad vodil, preden je postal predsednik. Do preteklega meseca je SCS še vedno poganjala večino infrastrukturo, ki jo je uporabljala SEA.

Vendar vse ni, kot se zdi. Ustroj skupine SEA je spremenil jeseni 2011, ko so vodilni ljudje izginili, prišlo je novo vodstvo (Th3 Pr0 in The Shadow), spremenil se je način napadov. Od tedaj SEA zatrjuje, da gre za z režimom nepovezano organizacijo, ki da deluje podobno decentralizirano kot Anonymous. Temu malokdo verjame, a zatrdnih dokazov za sodelovanje sirske vlade in SEA (še) ni. So pa prejšnji teden enega izmed napadov, ki večinoma navidezno izvirajo iz Rusije, izsledili do IP-naslova, ki del bloka v lasti Syriatela, sirskega telekomunikacijskega giganta v lasti Al Asadovega bratranca. Številni so prepričani, da je to dovolj trden dokaz, da je SEA del sirske vojske.

Kaj točno počne SEA, je drugo vprašanje. Širši javnosti so vidni zlasti napadi na tuje strani, medtem ko ni znano, ali iščejo in prisluškujejo nasprotnikom sirskega režima v Siriji. SEA zanika, da bi to počeli. A lani se je na spletu pojavil seznam vodilnih nasprotnikov režima, v SEA pa se je zgodila prava mala revolucija, saj se je vodstvo zamenjalo ali vsaj poskrilo. Sicer pa v Siriji SEA ni tako opazna, kot v tujini, saj imajo tamkajšnji prebivalci dovolj drugih tegob - zlasti spywara in druge golazni, ki se širi po njihovih računalnikih. Zadnje žrtve so celo humanitarni delavci, ki so precej bolj prikladni kakor sirska opozicija. Slednja je namreč paranoična in ji je teže podtakniti zlonamerno programsko opremo za prisluškovanje, medtem ko se humantirani delavci ne ukvarjajo toliko z varovanjem svojih računalnikov.