Dell ima več snubcev

Matej Huš

15. jan 2013 ob 22:35:49

Kot strela z jasnega je priletela novica, da bo Dell bržkone že zelo kmalu prodan. Vesti so sicer še neuradne, a zgodbo je lansiral Bloomberg, ki ima zelo zanesljive vire. Ni presenetljivo, da je tečaj Dellovih delnic že poletel v nebo.

Za podjetje naj bi se zanimala sklada TPG Capital in Silver Lake, ki sta že stara znanca prevzemov. TPG se je leta 2010 zelo zanimal za nakup Seagata, a so ga naposled zavrnili. Silver Lake pa je bil do nedavnega lastnik Skypa, ki so ga potem prodali Microsoftu, med njegovimi večjimi IT-naložbami pa je še Facebook. Snubitev Yahooja jim ni uspela. TPG Capital in Silver Lake sta portfeljska vlagatelja, kar pomeni, da ju zanima predvsem dobiček, ki ga prevzeto podjetje izplača skozi dividende, ali dobiček, ki ga bodo ustvarili z nadaljnjo prodajo podjetja. Tako je tudi pri Dellu.

Dell je bil pred objavo informacij vreden okoli 19 milijard dolarjev, če vzamemo tržno kapitalizacijo podjetja za njegovo vrednost. Viri blizu podjetij so potrdili, da sta TPG Capital in Silver Lake stopila v stik z več investicijskimi bankami, da bi se dogovorili o podrobnostih financiranja. Upoštevaje prevzemno premijo bo za Dell treba odšteti 20-30 milijard dolarjev, kar ni malo denarja niti za ameriške investicijske sklade.

Takoj po objavi nepotrjenih vesti o prevzemu so Dellove delnice pridobile 13 odstotkov in končale pri dobrih 12 dolarjih. Novembra lani so dosegle večletno dno pri 8,86 dolarja, kar je najslabši rezultat po letu 2009. Kljub včerajšnji rasti je Dell še vedno daleč od nivojev v letih 2010-2012.

Vprašanje pa je, ali je prevzem Della sploh verjeten. Izkaže se, da je. Podjetje je trenutno poceni, saj je njegov P/E le 8,51, EV/EBITDA pa le 4,4. Po slednjem kazalniku je Dell drugo najcenejše IT-podjetje z vrednostjo nad milijardo dolarjev (najcenejši je HP). Motiv za prodajo pa ima tudi ustanovitelj in izvršni direktor Michael Dell, ki ima še vedno v lasti 15 odstotkov delnic podjetja. Dobički v zadnjih četrtletjih niso rasli, ampak so v najboljšem primeru stagnirali, kar je precej vznejevoljilo delničarje. Michael Dell je že leta 2010 povedal, da je razmišljal o umiku delnice iz kotacije in prodaji podjetja zasebnemu vlagatelju.