Pakistan odblokiral YouTube za tri minute

Matej Huš

31. dec 2012 ob 11:26:56

Septembra letos je Pakistan blokiral dostop do številnih zahodnih strani za deljenje vsebine, med njimi tudi YouTube. Razlog je bil kontroverzen film Nedolžnost muslimanov, ki je sprožil ogorčenje islamske skupnosti po svetu in silovite proteste. Mimogrede so za vsak slučaj blokirali še Facebook, Flick in Wikipedijo, saj se tudi tam lahko širijo režimu in verskim voditeljem nevšečne vsebine. Ta konec tedna so v Pakistanu YouTube odblokirali in po vsega treh minutah spet blokirali.

Pakistanski notranji minister Rehman Malik je v petek na Twitterju objavil, da bodo v naslednjih 24 urah ponovno omogočili dostop do YouTuba. PTA (Pakistan Telecommunications Authority) je v soboto prejela ustno odredbo, naj dostop ponovno vzpostavi, tako da so ponudnikom dostopa do interneta naložili, da blokado odpravijo. Tri minute pozneje (ali po nekaterih virih tri ure) je premier Raja Pervaiz Ashraf zahteval ponovno blokado. Ukrep je sprožil mešane reakcije.

Uradno je premier ponovno blokado zahteval, ker o dovolitvi dostopa še ni odločal. Medresorski odbor (Inter-Ministerial Committee) mu je le poslal pisno priporočilo, naj dostop dovoli, odločitve pa premier še ni sprejel. Neuradno pa je razlog isti sporni film Nedolžnost muslimanov, ki ga Google z YouTuba ni umaknil. Kot so povedali viri blizu ministrstva, je blokada YouTuba trenutno pavšalna rešitev. Blokado bi bili že zdavnaj odstranili, če bi PTA dobila opremo za selektivno filtriranje spornih vsebin. Pristojno ministrstvo je to od PTA zahtevalo že maja, ko so dejali, da je blokada začasni ukrep, ki bo trajal le mesec dni. Opreme PTA ni nabavila, ukrep pa je ostal.

V Pakistanu so sicer ljudje sila nezadovoljni s cenzuro. Kot piše časnik iz Karačija, omenjeni film ne more biti več razlog za blokado, saj se ga le malokdo še spominja. Gre za razkazovanje moči oziroma napenjanje mišic, ko režim kaže, kaj vse si lahko privošči. Poudarjajo, da so blokade nesmiselne (do vsebin je enostavno priti z malo iznajdljivosti) in da povzročajo škodo, saj se, denimo, YouTube uporablja v številne druge, tudi izobraževalne namene.

Zakaj o tem sploh pišemo na naših straneh? Prvič zato, da pokažemo, da svoboda interneta in prost dostop do informacij povsod po svetu ni samoumeven. Tudi pri nas najdemo zametke cenzure (blokada tujih stavnic, afera Udba.net ter cenzuriranje slovarja slovenskega jezika zaradi informacijske pooblaščenke, ki k sreči ni uspelo). Paziti moramo, da se seznam ne podaljša. Drugič pa zato, da pokažemo, kaj se zgodi z začasnimi vladnimi ukrepi, kakršen naj bi bila enomesečna blokada YouTuba.