Windows 8 je tu
darkolord
26. okt 2012 ob 08:29:25
Microsoft je včeraj predstavil svoj najnovejši operacijski sistem za domače in poslovne uporabnike, težko pričakovani Windows 8. Predstavitev - verjetno najpomembnejšo do sedaj - je odprl Steve Synofsky, vodja Microsoftovega oddelka za izdelke Windows in Windows Live, v uvodu pa je povedal, da je minilo že skoraj točno 3 leta od izida Windows 7 (ja, tako hitro leti čas) ter razkril še, da so do sedaj prodali že 670 milijonov licenc operacijskega sistema Windows 7 - po njihovih podatkih je to najhitrejša prodaja operacijskega sistema v zgodovini. Kako se bo odrezal Windows 8 bomo seveda videli v prihajajočih mesecih in letih, a zagotovo je eno, prihaja že danes (nakup in prenos je mogoč že od polnoči naprej, tudi v Sloveniji) in je na voljo v treh glavnih različicah. Namiznim uporabnikom bosta namenjeni običajna (poznana tudi kot vanilla) različica Windows 8 ter Windows 8 PRO, obenem namenjena tudi podjetjem, katerim je namenjen še Windows 8 Enterprise, na voljo zgolj v volumskem licenciranju. Na tablične računalnike bo že kot prednameščen na voljo Windows 8 RT, ki, kot velika večina bralcev verjetno že ve, prinaša podporo za arhitekturo ARM v namizno vejo operacijskega sistema Windows.
Na voljo ni le programska oprema, temveč tudi obilica naprav vseh glavnih strojnih partnerjev, Asusa, Della, HP-ja, Samsunga, Sony, Lenova, itd. Na voljo bodo (ultra)prenosniki, tablični računalniki, križanci (Asusov Transformer Book, Dellov XPS 12, kateremu se zaslon zavrti v okvirju - zaprt torej tipkovnico pokrije s sprednjo oz. zadnjo stranjo zaslona) ter t.i. All-in-One sistemi, kjer je vsa strojna oprema z zaslonom vred v enem ohišju.
Windows 8 bo jasno prednaložen na novih napravah, a so pri Microsoftu seveda pomislili tudi na lastnike starejših računalnikov (s hitrostnimi izboljšavami in zaradi izboljšanega upravljanja z energijo ter manjšo porabo pomnilnika) in starejših operacijskih sistemov, katerim so ponudili nadgradnje na Windows 8. Z Windows 7 bo nadgradnja potekala gladko (prenesle se bodo nastavitve, uporabniške datoteke in nameščeni programi) in je možna tako na Windows 8 kot na Windows 8 PRO (s 7 PRO zgolj na 8 PRO). Z Viste bo nadgradnja nekoliko manj gladka, poleg zahteve po nameščenem 1. servisnem paketu ne bo mogoče prenesti popolnoma celotnega uporabniškega okolja, zgolj nastavitve in uporabniške datoteke (slike, glasba, itd.). Z Windows XP, ki mora imeti nameščen 3. servisni paket, bo mogoče prenesti zgolj uporabniške datoteke. Microsoft aktivno ponuja dva paketa vsake izdaje Windows 8, takšno z in takšno brez namestitvenega ploščka DVD. Tiste brez so nekoliko cenejše, namestitev pa vseeno ni težka - sliko ploščka je namreč mogoče prenesti z Microsoftovih strežnikov, to pa lahko uporabniki zapečejo na svoj DVD oz. pripravijo namestitveni ključek USB, ki je za namestitev v vsakem primeru hitrejša rešitev.
Obenem z Windows 8 so dodobra predstavili še svoj novi tablični računalnik, Surface RT. Gre za 10,6-palčno tablico, v kateri teče nVidiin štirijedrni procesor Tegra 3 ter 2 GB delovnega pomnilnika z 32 oz. 64 GB pomnilnika za hrambo datotek. Zaslon je, kot je za mobilne naprave z LCD-ji običajno, tipa IPS z ločljivostjo 1366 x 786 pik. Pri strojni opremi so se potrudili, saj je tablica tanka in lahka, v magnezijevo ohišje pa so poleg standardnih zadev vgradili tudi namizno stojalo, MIMO antene za brezžično povezljivost in dodatni digitalizator za pisalo, na voljo pa so na dotik in pritisk občutljve tipkovnice (v več barvah), ki služijo tudi kot ovitek za zaščito tablice; žal pa ni možnosti GPS sprejemnika in WWAN (3G) povezljivosti. Skupaj z Windows 8 bo po polnoči Microsoft zagnal še trgovino z aplikacijami, ki bo sicer na začetku seveda še bolj prazna - v svetu iPada po številu aplikacij za tablice težko konkurira že Googlov Android, Microsoftu pa bo tako s popolnoma svežo platformo, vsaj na začetku, še težje. Kljub temu so se pohvalili, da je aplikacij trenutno več, kot jih je bilo pri katerikoli konkurenčni trgovini ob odprtju, trg za razvijalce pa naj bi hitro bil daleč največji doslej.
Poleg strojne opreme je ena izmed glavnih prednosti Surface RT sicer odlična podpora za pisarniški paket Office v obliki prednaloženega Office 2013 RT, ki je na tabličnih napravah daleč najbolj zaokrožen pregledovalnik in urejevalnik Microsoftovih pisarniških datotek. Še najbližje pride Googlov Docs, a Microsoftovi izdaji jasno ne more konkurirati, ko pride do dela z Microsoftovimi datotekami. Osnovna izdaja tablice z 32GB prostora brez močno oglaševane tipkovnice (ki je za resnejšo uporabo paketa Office skoraj ključnega pomena) stane 499 ameriških dolarjev (kar je enako, kot stane 16GB manjša konkurenčna tablica). Paket s tipkovnico je 100 dolarjev dražji, medtem ko se za 699 dolarjev se dobi komplet s 64 GB prostora. Ob takšnih cenah bo konkurenca Surfacu nedvomno močno dihala za vrat.
Pri Ars Technici so pripravili zbirko vseh njihovih prispevkov, povezanih z Windows 8, od testov prvih naprav z novim operacijskim sistemom, prek podrobnega ogleda sistema samega do vodičev za namestitev oz. nadgradnjo s starejših Microsoftovih izdelkov. Branje je priporočeno.