V osmih državah aretirali 24 internetnih prekupčevalcev s številkami kreditnih kartic

Matej Huš

27. jun 2012 ob 19:45:16

FBI je v sodelovanju z lokalnimi policijami več drugih držav včeraj izvedel aretacije 24 posameznikov, ki so v zadnjih dveh letih prek interneta prekupčevali z ukradenimi bančnimi podatki, zlasti številkami kreditnih kartic, še štirje posamezniki pa so še na prostosti. Ulovili so jih z lažno spletno stranjo, ki jo je leta 2010 postavil FBI, in v tem času preprečili oškodovanje več kot 400.000 posameznikov in gmotno škodo v višini 200 milijonov dolarjev. Vodjem grozijo večdesetletne zaporne kazni, če bodo spoznani za krive.

Predlani je FBI zagnal spletno stran carderprofit.cc, kjer so se lahko registrirali zainteresirani za prodajo ali nakup številk kreditnih kartic. Za registracijo so morali pustiti delujoč elektronski naslov, poleg tega pa je FBI beležil še IP-naslove in vse ostale osebne podatke, ki so jih utegnili nepazljivi zlikovci izpostaviti. FBI je ves čas opazoval dogajanje, opozarjal prizadete banke o ušlih številkah kartic in s tem preprečil precej škode. Letos maja je operacija prešla v zadnjo fazo, ko je FBI zaostril pogoje za članstvo. Člani so morali pokazati poznavanje tehnik za zlorabe bančnih podatkov, kriminalne povezave ali jih je moral priporočiti nekdo od že poznanih. Registrirati se je bilo mogoče tudi s plačilom varščine, za katero viri navajajo različno višino vse od 10.000 do 100.000 dolarjev. Končno število članov se je ustalilo na okoli dva tisoč, ko so stran prejšnji mesec zaprli.

Včeraj so aretirali 24 oseb, od tega 11 v ZDA, šest v Veliki Britaniji, dva v Bosni in Hercegovini ter po enega v Bolgariji, Nemčiji in Norveški. Zanje so policije zbrale dovolj dokazov, ki jih bremenijo prekupčevanja z ukradenimi številkami kreditnih kartic. Med njimi je nekaj posameznikov, ki so v svetu internetnega podzemlja dobro znani in uživajo velik ugled. Bržčas največja ujeta riba je 18-letni Mir Islam z vzdevkom JoshTheGod, ki je imel v lasti več kot 50.000 številk kartic in je sicer deloval tudi v skupini UGNazi ter ustanovil konkurenčni forum carders.org. FBI je ugasnil tudi omenjeni strani, Islamu pa grozi 25-letna zaporna kazen.

Zanimivo taktiko je imel tudi 20-letni Mark Caparelli, ki je bil specialist za Apple. Pri podjetju je naročal nadomestne izdelke za domnevno nedelujoče, ki jih Apple pošlje brezplačno, še preden mu dostavimo nedelujoč izdelek. Pred zlorabo se Apple zavaruje tako, da zahteva številko kreditne kartice, ki jo potem bremeni, če kupec ne pošlje nedelujočega izdelka. Caparelli je uporabljal ukradene številke kartice in dobljene izdelke preprodajal, za kar mu grozi 30 let zapora. Dolge kazni grozijo tudi ostalim. Zanimivo je, da jih je FBI večino ujel v živo, ko so se srečali z agenti pod krinko na domnevni predaji, ali ko so svoj pravi domači naslov nespametno uporabljali za naročanje različnih izdelkov.