Kitajska izstrelila vesoljsko plovilo Šendžov 9
Matej Huš
16. jun 2012 ob 14:57:25
Kitajska je danes ob 12.37 uri po slovenskem času z izstrelišča Džiukvan sredi puščave Gobi v vesolje izstrelila plovilo Šendžov 9, ki ima tričlansko posadko. Prvikrat se je zgodilo, da so Kitajci v vesolje poslali žensko, in sicer 34-letno Liu Jang. To se je zgodilo prav na 49. obletnico poleta ruskega Vostoka 6, ki je 16. junija 1963 v vesolje ponesel Valentino Tereškovo kot prvo žensko v zgodovini. Preostala člana posadke sta Liu Vang in poveljnik Džing Hajpeng, ki je prvi kitajski povratnik med taikonavti.
Plovilo Šendžov 9 se bo v vesolju spojilo z modulom Tiangong 1, ki je kot del kitajskega vesoljskega laboratorija v orbiti od lanskega septembra. Meri 10,4 metra v dolžino in 3,35 metra v širino in predstavlja prototip za bodočo kitajsko vesoljsko postajo. Lani se je Šendžov 8 kot prvo plovilo povezal s tem modulom, in sicer kar dvakrat - 3. novembra in potem še 14. novembra. Takrat je bila misija brez posadke, sedaj pa bodo poizkusili spojitev izvesti še s posadko in z ročnim upravljanjem. Doslej je spojitev dveh plovil v vesolju uspela ZDA in Rusiji, kitajski poizkusi pa so prvi koraki na poti k izdelavi lastne vesoljske postaje. Kitajci namreč ne skrivajo načrtov, da bi postali prva vesoljska velesila na svetu, pri čemer jim rezanje proračuna NASE in Ruske vesoljske agencije le še pomaga.
Čeprav je tehnološka posebnost te misije prva kitajska spojitev plovila s posadko z modulom, je izstrelitev bistveno več pozornosti požela zaradi ženske članice posadke. Uradno na Kitajskem za taikonavtke veljajo ista pravila kot za moške kolege, dodatno pa je potrebno, da so poročene. Priporočljivo je tudi, da so že matere, kar naj bi kitajske oblasti zahtevale zaradi pomislekov o sevanju in njegovih vplivih na plodnost. Liujeva prihaja iz revne kitajske pokrajine Henan in je zato zelo primerna za naslovnice kitajskih časopisov, saj domnevno dokazuje pravičnost sistema selekcije glede na sposobnosti. Po poklicu je sicer vojaška pilotka s činom majorke, ki ima preletenih že več kot 1600 ur.
Misija bo trajala 14 dni, v tem času pa se bo plovilo vsaj dvakrat spojilo z raziskovalnim laboratorijem. Ena spojitev bo ročna, druga bo vodena avtomatsko. Poleg tega bodo taikonavti več dni delali v vesoljskem laboratoriju. Naslednja misija bo Šendžov 10, ki bo hkrati zadnja misija na modul Tiangong 1. Tega bodo namreč prihodnje leto odstranili iz orbite in ga nadomestili s Tiangongom 2 in 3.